Stalno odgađanje ili prokrastinacija
Prije nego objasnimo sam pojam kaizen, razmislimo o tome šta nas to inače sprječava u ostvarivanju naših ciljeva. Naime, postoje mnoge stvari koje želimo napraviti, znamo da ih trebamo napraviti, ali nikako da se pokrenemo. Planiramo, možda i počnemo, ali nam ciljevi, iz nekog razloga, izmiču iz ruku. Možda smo odlučili redovno meditirati, biti fizički aktivniji, zdravije se hraniti, ranije ići na spavanje, riješiti se neke nezdrave navike, krenuti sa učenjem stranog jezika…
Jednostavno, ne ide. Stalno odgađamo, pronalazimo opravdanja, ali zapravo jako puno energije trošimo na samo razmišljanje i planiranje, što je sve skupa veoma frustrirajuće i ima negativan utjecaj na naše samopouzdanje, kao i na svakodnevno raspoloženje.
Da bismo izbjegli to beskonačno odgađanje te mnogobrojne izgovore i samokritiku koje ga prate, potrebno je promijeniti pristup problemima, odnosno ciljevima. U tome nam može pomoći jednostavan, ali moćan koncept: kaizen.
Kaizen?
Kaizen je pojam koji dolazi iz japanskog jezika, a označava kontinuirani napredak, usavršavanje, stalnu promjenu nabolje (kai=promjena, zen=dobro). To je praksa koja inače dolazi iz oblasti industrijskog menadžmenta, gdje se fokus stavlja na proces proizvodnje, pošto je jedno od osnovnih načela kaizena da proces postizanja ciljeva nije ništa manje bitan nego krajnji rezultat. Drugim riječima, ukoliko neki konačni, veliki cilj podijelimo na više manjih ciljeva ili koraka, pa onda svaki od tih manjih koraka usavršavamo, neće izostati ni cjelokupni rezultat.
S druge strane, ukoliko smo fokusirani samo na velike i konačne ciljeve, a mnogi od nas to (pogrešno) rade, previđamo i preskačemo ove male korake, tako da ne možemo ni doći do zadovoljavajućeg krajnjeg rezultata. Još češće, upravo radi “veličine zalogaja” se ne usuđujemo ni započeti proces i/ili od njega ubrzo odustajemo, a razlog je što krajnji cilj ne vidimo kao skup manjih ciljeva.
Kaizen: od proizvodnje do individualnog razvitka
Kaizen se danas primjenjuje u mnogim disciplinama (od procesa proizvodnje softvera do organiziranja radnika na proizvodnoj traci). Standardna je praksa u poslovanju multinacionalnih korporacija, a iznimno je koristan i na planu individualnog razvitka. To je ono što je nama ovdje najvažnije.
Kaizen: umijeće malih promjena, sa velikim rezultatima
Neke od prednosti kaizena su:
- pomoću kaizena se zaobilazi reakcija u vidu straha te se tako staje na kraj beskonačnom odgađanju;
- sitne promjene, koje se uvode kontinuirano, imaju ogroman utjecaj;
- promjene postaju navike, a navike stvaraju trajne rezultate.
Dakle, kaizen je umijeće malih, ali kontinuiranih poboljšanja.