U ovo vrijeme pandemije koronavirusa, odlazak u samoposlugu ili na pijacu može biti otežan, ponekad i nemoguć. Ljudi zbog toga masovno kupuju, kao i iz straha da ne dođe do nestašice. Ali, šta sa namirnicama koje se brzo kvare? To jest, kako da hrana duže ostane svježa?
Mlijeko
Ako ste kupili koju litru mlijeka viška, nema problema, možete ga zalediti. Prije nego mlijeko stavite u zamrzivač, bitno je odliti mali dio, a zbog širenja do kojeg dođe prilikom zamrzavanja. U protivnom će posuda puknuti. Tako zamrznuto mlijeko možete čuvati 3 do 6 mjeseci. Naravno, puter/maslac također možete zalediti (neslani će trajati pola godine, slani godinu).
Napomena: nikada ne otapajte mlijeko na sobnoj temperaturi! Umjesto toga, tetrapak ili bocu, u kojoj se nalazi smrznuto mlijeko, stavite u frižider na dan ili dva. Ako vam se žuri, možete ga staviti i u hladnu vodu (npr. u sudoper), pa ostaviti da se tu otapa nekoliko sati.
Smrznuto mlijeko će se razdvojiti na tekućinu i na krute tvari, pa je potrebno posudu dobro protresti prije samog korištenja.
Jaja
Ponekad nismo u mogućnosti iskoristiti sva jaja dok su još svježa. Ne brinite, i ona se mogu zalediti. Najlakši je način da ih razbijemo, onda temeljito ali pažljivo umutimo (kako u njih ne bi ulazio suvišan zrak) i stavimo u plastičnu posudu ili u kalupe za led.
Najbolje je da su te posude, odnosno kalupi, zatvorenog tipa. U svakom slučaju, potrebno je dodati malo soli ili šećera kako bi se sačuvala struktura jaja, pošto žumanjak, prilikom smrzavanja, dobije zrnastu teksturu.
Sam princip zamrzavanja zavisit će od krajnje namjene, tj. svrhe i načina na koji ćete jaja koristiti nakon što ih odmrznete. Na primjer, ako ćete ih upotrebljavati isključivo za kolače, onda možete odvojeno zalediti bjelance i žumace, umjesto soli staviti šećer i slično.
Ako su jaja zamrznuta svježa i konstantno su u zamrzivaču, ona, u teoriji, mogu trajati vječno. Ali, najbolje ih je iskoristiti unutar godine dana.
Napomena: nemojte zamrzavati jaja u ljusci! Što se tiče otapanja, vrijedi slično kao i kod mlijeka: ne otapajte ih na sobnoj temperaturi, već u frižideru, eventualno u hladnoj vodi.
Zelena salata #1
Ako u vrećicu sa salatom stavimo kuhinjski ubrus, smanjit ćemo njeno propadanje. U vlažnom okruženju, salata brže propada. Ovako, ubrus će upiti višak vlage koja se stvara u procesu hlađenja.
Za najbolji rezultat, listove salate prethodno dobro operite (odstranite one koji su oštećeni). Nakon pranja ih temeljito posušite, omotajte ih suhim ubrusom, a zatim stavite u čistu i suhu plastičnu kesu. Kesu sa salatom pohranite u frižider. Povremeno provjerite stanje – ako se ubrus natopi vodom, zamijenite ga novim.
Zelena salata #2
Ako vam zelena salata uvene, to nije kraj. Možete je vratiti u život tako što ćete je staviti u ledenu vodu na 5-30 minuta, ovisno o stanju salate. Hladna voda će joj vratiti svježinu.
Banane
Banane obično kupimo u “grozdu”. Nemojte ih razdvajati, odnosno, od grozda otkinite samo onu koju ćete pojesti. To što su zajedno, produžava im svježinu. Također, ako peteljke (vrh grozda) omotate plastičnom folijom, banane će sporije sazrijevati. To im može dodatno produžiti svježinu od 3 do 5 dana.
Krompiri
Krompiri obično dugo zadržavaju svježinu. Važno je da ih ne držite u plastičnim vrećama, jer se tada stvara višak vlage, koji potiče truljenje. Vijek trajanja krompira ćete produžiti i ako u njih stavite jabuku – jabuke proizvode etilen, plin koji krompire održava čvrstim i svježim.
Međutim, iako dobar za krompire, etilen uništava drugo voće i povrće, tj. potiče brže truljenje. Zato jabuke i ostalo voće nemojte držati u istoj posudi.
Bobičasto voće
Bobičasto voće prilično brzo truli i propada. Da bismo mu produžili vijek trajanja, možemo ga oprati u otopini sirćeta (octa) i vode, u omjeru: jedna čaša sirćeta u tri čaše vode. Ova otopina ubija plijesan i bakterije. Nakon toga ih isperite pod mlazom vode. Bitno je dobro posušiti bobice nakon pranja i nakon toga ih čuvati u frižideru, i to na otvorenoj polici (a ne u ladici frižidera).
Paradajz
Znamo da je u današnje vrijeme teško naći kupovni paradajz koji ima izražen okus. Često kažemo da je “k’o plastika”. Ali, ako paradajz stavimo u frižider, to će okus dodatno smanjiti. Najbolji način čuvanja paradajza jeste u posudi, na sobnoj temperaturi, kako bi adekvatno sazrio.
Celer
Celer je najbolje čvrsto (ali ne prečvrsto) zamotati u aluminijsku foliju i spremiti ga u frižider. Naime, za razliku od plastične folije, aluminijska folija omogućava isparavanje etilena, što produžava vijek trajanja celera.
Začinsko bilje
Svježe začinsko bilje narezati i staviti u posudice za led, sve preliti maslinovim uljem i staviti u zamrzivač. Tako ćete uvijek pri ruci imati kockice aromatičnog bilja za kuhanje.
Gljive
Neoprane i cijele gljive je najbolje čuvati u fišeku, tj. papirnoj vrećici. Papir će pokupiti višak vlage i tako produžiti svježinu gljiva. Naravno, moraju biti pohranjene u frižideru.
Avokado
Avokado je potrebno držati na sobnoj temperaturi dok u potpunosti ne omekša, a zatim ga staviti u frižider. Kada ga prepolovite, poprskajte ga limunovim sokom kako biste spriječili tamnjenje.
Crveni luk
Glavice crvenog luka, jednu po jednu, stavite u stare najlonke, a između svake glavice zavežite čvor. Potom ih odložite na hladno i mračno mjesto.