Dobrim đakom se ne rađa, već se to postaje. Naravno, vrsta ličnosti pojedinog djeteta igra veliku ulogu u njegovoj ili njenoj želji za učenjem i u postizanju rezultata, ali to nije od presudnog značaja. Svako dijete, koje posjeduje osnovne sposobnosti i koje ima podršku okoline, prvenstveno roditelja, može postati dobar učenik. Prava motivacija je ključ svega. Kako motivirati dijete da bolje uči?
Česta greška
Motivirati dijete znači i imati određenu dozu strpljenja, posvećenosti te kreativnosti. Jedna od najvećih grešaka koju prave nastavnici i roditelji je da učenje ograničavaju na učionicu, odnosno na školu. Iako je učionica najčešće primarni izvor informacija, intelektualni, društveni i akademski rast djeteta ne bi trebalo zadržavati samo unutar školskih zidova – bar ne ako zaista želite da dijete ostvari svoj puni potencijal kada je učenje u pitanju.
12 savjeta i strategija za bolje učenje
U nastavku ćemo navesti 12 dokazanih savjeta i strategija koji će motivirati dijete da uči. Ako ih pravilno primijenite, vidjet ćete kako će vaše dijete ubrzo otkriti radost učenja. To se ne odnosi samo na djecu nižih razreda osnovne škole, nego i na učenike viših razreda.
1. Stvorite atmosferu čitanja
Bez navike čitanja, nema ni navike učenja
Neki ljudi se ne bi složili da je čitanje ključ uspjeha u životu. Ipak, čitanje može biti ključ uspjeha kada je učenje u pitanju. Djeca koja razviju ljubav prema čitanju, razvit će i ljubav prema učenju. Djeca koja nisu razvila naviku čitanja, uglavnom neće imati ni naviku učenja.
Redovno čitanje ima mnoge prednosti
Čitanje ne samo da pomaže djeci da izgrade bogatiji vokabular, nego i pomaže njihovom mozgu da obrađuje koncepte te da se upozna s formalnim načinima komunikacije. Vještine stečene čitanjem neće im pomoći samo na satovima jezika, nego će, zahvaljujući tim vještinama, biti u stanju bolje razumijeti i naučiti gradivo iz svih predmeta, uključujući matematiku.
Prvo motivirajte dijete da čita
Navika čitanja se stvara razvojem atmosfere čitanja. To znači da trebate ispuniti djetetov svijet čitanjem. Djeci čitajte često. Neka i ona čitaju naglas. Odredite određeno vrijeme u danu, koje će biti posebno rezervirano za čitanje, gdje će i roditelji i djeca čitanju posvetiti bar 20 minuta dnevno. Prostor ispunite knjigama, časopisima, posterima, itd. Kada dijete vas vidi da čitate (bilo da ste roditelj ili nastavnik) i da su u prostoriji materijali za čitanje, dakle na dohvat ruke, stvorit ćete atmosferu čitanja i na taj način motivirati dijete da razvija naviku čitanja.
Čitanje mora biti zabava
Kako bi djeca postala čitatelji, ona čitanje trebaju doživljavati kao nešto zabavno, a ne kao nešto frustrirajuće. Ako dijete vidi da je čitanje dosadno, da je to nešto što frustrira, neće razviti naviku čitanja i time će biti umanjena njegova ili njena sposobnost i želja za učenjem. Zato dozvolite djeci da sama izaberu knjige koje žele čitati, pomozite im u čitanju i osmislite aktivnosti koje će to čitanje učiniti što zanimljivijim.
2. Prepustite djetetu kontrolu kada je to moguće
Usmjeravati, ali ne kontrolirati
Kada je edukacija u pitanju, sve što neka djeca doživljavaju je kontrola, kontrola, kontrola. Ako se djeca stalno osjećaju kontrolirano, odnosno bez vlastite kontrole kada se radi o njihovom obrazovanju, ona se obično povlače iz procesa učenja. Vrlo je bitno voditi djecu kroz te procese, ali je jednako tako važno i prepustiti im kontrolu upravo nad njihovim iskustvom učenja. Bilo kod kuće ili u školi, omogućite djeci da mogu imati direktan utjecaj na odluke koje se tiču njihovog učenja. Dobar način za to je da pružite djeci opcije. Na primjer, kod pismene zadaće, dopustite djetetu da samo izabere temu o kojoj će pisati.
To vrijedi i za vannastavne aktivnosti
Također se preporučuje da dopustite djeci da odaberu vlastite vannastavne aktivnosti, a ne da im one budu nametnute. Što više kontrole prepustite djeci, poštujući njihovo okruženje za učenje, aktivnosti i stil, djeca će biti angažiranija i motiviranija za učenje.
3. Ohrabrujte otvorenu i iskrenu komunikaciju
Stimulirajte djecu da izraze svoje mišljenje o edukaciji. Napravite atmosferu gdje se djeca osjećaju ugodno kada govore o tome šta vole i šta ne vole, šta ih zabrinjava i muči, itd. Kada dijete podijeli svoje mišljenje, pobrinite se da potvrdite njihove osjećaje – čak i ako se ne slažete. Ukoliko djeca osjećaju da njihovo mišljenje nije bitno ili da su zaglavili u mjestu, velika je šansa da će odustati od učenja. Dobri učenici su svjesni kako je njihovo mišljenje važno, da imaju podršku te da mogu otvoreno raspravljati o svom obrazovnom iskustvu, bez da ih se osuđuje, ponižava, obeshrabruje ili ignorira. Ta vrsta slobode će dodatno motivirati svako dijete.
4. Fokusirajte se na interese djeteta
Kao i u slučaju odraslih osoba, kada djeca uče o nečemu što ih zanima, učenje postaje zabavno, što povećava i njihovu posvećenost procesu učenja. Ako zaista želite pomoći djetetu da postane bolji učenik, podržavajte ih kada istražuju predmete i teme koji ih fasciniraju. Ako dijete voli dinosauruse, pomozite mu da pronađe interesantne knjige i priče o dinosaurusima. Dijete onda možete pitati da navede pet najdražih dinosaurusa i objasni zašto je izabrao/izabrala baš njih. Naravno, ovo je samo primjer, ali ta vrsta interakcije i vaše angažiranosti je veoma važna u pravilnoj izgradnji djetetovog odnosa prema učenju.
5. Predstavite djetetu različite stilove učenja
Jedan ili više stilova učenja
Svako dijete ima stil učenja koji preferira. Kod neke djece postoji jedan dominantni stil učenja, dok drugima više odgovara kombinacija stilova. Niti jedan stil nije objektivno bolji od drugog, jedino je bitno šta djetetu bolje “leži”.
Osnovni stilovi učenja
Postoji sedam osnovnih stilova učenja:
- vizualni
- auditorni
- verbalni
- fizički
- logički (matematički)
- društveni (timski)
- samostalni
Treba eksperimentirati
Na primjer, djeca koja su sklona vizualnom stilu učenja, najbolje će učiti upravo gledajući ono što trebaju naučiti. Roditelji i nastavnici trebaju pomoći djeci da otkriju stil ili stilove učenja koji upravo njima odgovaraju. Da bi se to postiglo, potrebno je prvo eksperimentirati i primjenjivati različite stilove učenja. Potpuno je pogrešno djecu prisiljavati da uče na određen način, tj. određenim stilom učenja, ako taj stil njima ne odgovara.
6. Podijelite s djecom svoj entuzijazam prema učenju
Entuzijazam se prenosi na druge ljude, posebno kada je u pitanju učenje novih stvari. Ako vaše dijete ili učenik vidi da ste vi istinski zaneseni učenjem, vjerovatno će i oni izgraditi takav odnos prema učenju. O bilo kojem predmetu ili temi da se radi, pomozite im da učenje shvate kao jedno interesantno putovanje prema novim, uzbudljivim otkrićima. Koristite svaku priliku da s djecom podijelite radost otkrivanja neke nove informacije. Dakle, ako djeca kod vas mogu vidjeti zainteresiranost i uzbuđenje koje učenje donosi, ona će to također početi osjećati prema učenju.
7. Učinite učenje zabavnim kroz igru
Igra može motivirati
Učenje kroz igru nije nova ideja. Dugo već postoji i može imati mnoge prednosti. Korištenje igre, kao edukacijskog alata, ne samo da otvara mogućnosti za dublje razumijevanje i razvoj različitih vještina, nego također pomaže u motiviranju djece da uče. Kada je dijete aktivno posvećeno igri, njegov ili njen um proživljava užitak učenja nekog novog sistema. Ovo vrijedi bez obzira na to da li je igra “zabavna” (npr. avanturistička video igrica) ili “ozbiljna” (npr. simulacija). Igre, digitalne ili ne, koje zabavljaju djecu, dodaju i taj element motivacije, pa se dijete rado upušta u proces učenja i želi naučiti još više.
Razvijanje timskog duha kroz igru
Učenje kroz igru može biti motivacija za timsko učenje, što je posebno korisno za djecu u školi. Učenici se obično više trude i ulažu više energije u igrama, nego u nastavnim predmetima. Jednostavno, igre su privlačnije. Kod igara ne treba zanemariti ni aspekt konkurencije, odnosno natjecanja. Učenici pokušavaju pobijediti, za sebe ili za svoj tim. Postizanje više poena za tim ili sama prilika da igraju, može ih motivirati da daju puno više od sebe, nego što bi se inače potrudili. Učenje kroz igru je sjajan način za roditelje i nastavnike da učenicima predstave nove ideje, gramatiku, pojmove i znanje općenito, kako bi motivirali djecu da postanu bolji učenici.
8. Fokusirajte se na učenje, a ne na izvedbu
Umjesto da dijete, čim se vrati iz škole, pitate kako je prošao kontrolni iz matematike, neka vam objasni šta je naučio/naučila taj dan. Fokusirajte se na ono šta dijete uči, a ne na ocjene. Rezultati jesu bitni, ali će fokusiranje na iskustvo učenja učiniti sljedeće:
- vaše dijete će shvatiti kako je bitnije učenje, nego ocjene;
- da rezultati nisu najvažnija stvar na svijetu;
- više vas zanima ona/on, nego uspjeh u školi;
- usmjeravanjem pažnje na iskustvo učenja, djetetu ćete dati priliku da vlastitim riječima opiše lekciju te da na taj način utvrdi gradivo.
9. Pomozite djetetu da bude organizirano
Pomaganjem djeci da organiziraju svoje papire, knjige i zadatke, pomažete im da budu više motivirana za učenje. Iako je nered tipičan za djecu nižih razreda osnovne škole, to također može dovesti do osjećaja pretrpanosti. Takva djeca više vremena provode u frustraciji i brizi, nego u učenju. Budite strpljivi i budite dosljedni u pomaganju vašem djetetu da organizira školski pribor i zadatke. Na taj način ćete motivirati dijete da počne na učenje gledati kao na nešto pozitivno.
10. Prepoznajte i nagradite postignuća
Nije bitno o kako malim postignućima vašeg djeteta se radilo, važno je da ta postignuća prepoznate i nagradite. To je od posebnog značaja za djecu u nižim razredima osnovne škole, kojima je potrebna stalna pozitivna podrška, kako bi ostali motivirani i davali još više od sebe. To ne znači da se trebate pretvarati i slaviti osrednjost, nego da u svakom slučaju trebate prepoznati i slaviti svako postignuće svoga djeteta. Također ih ne trebate ni razmaziti, ali je potrebno da ih potaknete pozitivnom podrškom za njihova postignuća – bitno je da dobiju pohvalu i osjete odobravanje.
11. Fokusirajte se na prednosti
To je ponekad teško, posebno ako dijete ima problema sa više lekcija i predmeta. Kako god, fokusiranje na djetetove prednosti i “jake strane” je veoma važno za njegov/njen emocionalni razvoj i napredak u školi. Upravo to fokusiranje na djetetove talente i postignuća predstavlja još jedan oblik one pozitivne podrške, koja će dijete motivirati za daljnje učenje. Nasuprot tome, ako ste usredotočeni samo na slabosti vašeg djeteta, to može rezultirati jedino obeshrabrenjem, uznemirenošću i nedostatkom želje za učenjem. Ako dijete iz nekog predmeta dobije jedinicu, naravno da ćete trebati naći način da se to riješi (sami ili pomoću dodatnih instrukcija), ali ne zaboravite pohvaliti dijete kada iz nekog drugog predmeta postigne nešto dobro.
12. Potrudite se da svaki dan bude dan učenja
Ovo može zvučati kao nešto pretjerano, ali ne mora biti, ako pristupite na pravi način. Kada god je to moguće, ohrabrujte dijete da istražuje svijet oko sebe, da postavlja pitanja i uspostavlja veze među stvarima. Pomozite djeci da kategoriziraju, klasificiraju i razmišljaju kritički o onome što vide i doživljavaju. Ako se potrudite da svaki dan bude dan učenja, to će pomoći vašem djetetu da izgradi unutrašnju motivaciju za učenjem u razredu, kod kuće ili gdje god da se nalazi.