Roditeljstvo kod životinja: najbolji očevi u životinjskom svijetu

životinje roditelji, carski pingvini, najbolji očevi, Aptenodytes forsteri , Psihologis
MemoryCatcher, CC0. pixabay.com

Iako kod mnogih životinjskih vrsta mužjaci igraju važnu ulogu u odgoju podmlatka, ovih pet supertata su visoko podigli letvicu. Koji su to najbolji očevi u životinjskom svijetu?




Morski konjić (Hippocampus)

Najbolji očevi u životinjskom svijetu se mogu pohvaliti sa mnogo toga, ali samo rijetki među njima da upravo oni iznesu trudnoću. Naime, morski konjići ili konjici su među malobrojnim životinjskim vrstama kod kojih mužjaci nose nerođene potomke.

Mužjak na stomaku ima tobolac i u njemu nosi jaja, koja je proizvela ženka. Trudni otac (!) može regulirati salinitet vode u tobolcu. Na taj način priprema potomke za život u moru. Trudnoća traje od 10 do 25 dana, ovisno od vrste konjića.

morski konjic, Hippocampus, životinje roditeljstvo, najbolji očevi, Psihologis
3527861, CC0, pixabay.com

Zlatni lav (Leontopithecus rosalia)

Nije riječ o pravim lavovima, već o – malenim majmunima. Ovi tamarini, koje još nazivaju i “zlatni marmoseti”, spadaju u majmune Novog svijeta (Platyrrhini). Veliki su poput vjeverice, na glavi imaju grivu, a prirodno stanište su im kišne šume Brazila, Argentine i Paragvaja.

Rođenje blizanaca je česta pojava kod zlatnih lavova, a očevi vrlo aktivno učestvuju u podizanju potomaka. Otac nosi mladunče na leđima, sve dok ono ne napuni par mjeseci. To majci uvelike olakšava posao.

Zlatni lav, tamarini, Leontopithecus rosalia, Psihologis
© rainforest-alliance.org

Ružičasti plamenac (Phoenicopterus roseus)

Plamenci ili flamingosi su velike i lijepe ptice. Žive na ušćima rijeka, pored jezera i močvara. Mužjaci ružičastog plamenca su uglavnom monogamni, a sa ženkama podjednako dijele sve dužnosti vezane za brigu oko potomaka. Zajedno grade gnijezdo i u smjenama  leže na jajetu. Nakon izlijeganja, oba roditelja hrane ptića.

Naime, oni imaju posebne žlijezde u svom probavnom sistemu, iz kojih se luči “mlijeko”, odnosno izuzetno hranjiva tekućina, koja ima istu funkciju za ptiće nekih vrsta ptica kao i pravo mlijeko za mladunčad sisavaca. Tim sekretom, koji je bogat proteinima, mastima i drugim korisnim tvarima, roditelji hrane mladunče oko mjesec dana, dok ono ne postane sposobno da samostalno pronalazi hranu.

plamenci, Phoenicopterus roseus, najbolji očevi, briga o potomstvu, Psihologis
© San Diego Zoo, animals.sandiegozoo.org

Afrička bik-žaba (Pyxicephalus adspersus)

Afrička bik-žaba ili žaba-bik jedna je od najvećih žaba na svijetu. Hrani se manjim glodavcima, zmijama, pticama, drugim žabama, ponekad i pripadnicima vlastite vrste. Mužjaci su veliki, snažni i agresivni. Ipak, vrlo su brižni očevi. Ženka polaže jaja u malim, ograđenim jezercima, pored neke veće vodene površine.

Nakon oplodnje, mužjak čuva ta jaja, a kasnije i punoglavce, koji se iz njih izlegu. Kada taj mali bazen postane pretijesan za mnogobrojno potomstvo, a i zbog opasnosti od isušivanja, otac-žabac svojim snažnim tijelom prokopa kanal kroz blato i tako otvori put punoglavcima prema nekim većim vodenim svjetovima.

afrička bik-žaba, Pyxicephalus adspersus, najbolji očevi, Psihologis
© rebloggy.com

Carski pingvin (Aptenodytes forsteri)

Bez dileme, mužjak carskog pingvina pravi je supertata. Nakon kopulacije (parenja), ženka snese jedno jaje. Odmah ga predaje mužjaku. On to jaje drži na svojim nogama i od ledene hladnoće ga zaštiti posebnim tobolcem, koji ima na tijelu.

Taj tobolac služi kao veoma topla deka preko jajeta, a kasnije i ptića. Nakon što mužjaku preda jaje, zajedno s drugim ženkama, majka će otići prema moru, u lov. Neće je biti iduća dva mjeseca. Mužjak za to vrijeme neće ništa ni okusiti, brižno čuvajući i grijući ptića.

Aptenodytes forsteri , carski pingvin, najbolji očevi, Psihologis
MemoryCatcher, CC0, pixabay.com

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime