Naslovna Psihologija

Jutarnja rutina: važnost i prednosti zdravih jutarnjih navika

jutarnja rutina, jutarnji tip, jutarnja osoba, bioritam, Psihologis
Free-Photos, CC0, pixabay.com

Da li se vaša trenutna jutarnja rutina sastoji od odgađanja alarma do krajnjih granica, pa se onda u žurbi spremate i jurite na posao?

Nakon takvog stresa, cijeli dan se možete osjećati neispavano, umorno. Stalno nešto pokušavate, a ništa ne stižete. Jodi Clarke, savjetnica za mentalno zdravlje, smatra da se to može i treba promijeniti.

Ukoliko bolje uredimo svoju jutarnju rutinu, to će se odraziti na našu produktivnost preko dana –  bit ćemo organiziraniji, konstruktivniji, a dnevne zadatke i odgovornosti ćemo obavljati sa puno više samopouzdanja.




Je li vrijedno truda?

Stručnjaci kažu kako produktivnost neke osobe ovisi o njenim dnevnim navikama. Jedna od najvažnijih navika je uredna jutarnja rutina. Naime, način na koji započnemo jutro, odredit će kakvi ćemo biti ostatak dana.

Clarke ističe kako se stvaranje jutarnje rutine ne svodi na to da budemo brži i efikasniji na poslu, nego da započnemo dan ispunjeni samopouzdanjem, mirom i sa pozitivnim stavom. Tek ćemo se na taj način moći uspješno nositi sa poslovnim i životnim izazovima, bez nepotrebnog stresa.

Kvalitetna jutarnja rutina će nam poboljšati fizičko i emocionalno zdravlje, povećat će nam samopouzdanje i produktivnost, pozitivno utjecati na odnose s ljudima te nas ispuniti unutrašnjim mirom.

Stvari koje treba zapamtiti

Dajte sebi vremena

Prije svega, nemojte odgađati alarm! To može biti teško, naročito u početku, ali dobra jutarnja rutina će vam omogućiti vrijeme za uživanje i pripremanje za sve nadolazeće dnevne izazove. Nemojte biti prestrogi prema sebi, ali budite uporni.

Također, nemojte slušati druge. Imati jutarnju rutinu ne znači buditi se u 4 ujutro. Trebate poznavati i osluškivati sami sebe, odnosno ne postavljati neostvarive ciljeve.

Ključne stvari:

  • Postavite razumno vrijeme za buđenje
  • Neka vrijeme za vaše jutarnje navike bude između 30 i 90 minuta
  • Još jednom: nemojte odgađati alarm

Pokrenite tijelo

Jim Collins, savjetnik za produktivnost, predlaže da se u procesu razvoja jutarnje rutine više pažnje usmjeri na to šta trebamo prestati raditi, nego na uvođenje novih stvari.

Umjesto dangubljenja, potrebno se pokrenuti. Bilo kakva vježba je bolja od izležavanja u krevetu.

Ključne stvari:

  • Nemojte ostajati u krevetu nakon alarma
  • Svaka vježba je korisna, ne mora biti intenzivna
  • Razgibavanje, joga ili hodanje su dobri primjeri vježbe

Vježbajte duševni mir

Koliko god je bitno pokrenuti tijelo, toliko je važno i vježbati duševni mir. Michael Hyatt, autor i savjetnik, ističe kako je upravo rad na duševnom miru ključ za pravilan početak dana.

Aktivnosti poput meditacije, vježbi disanja i/ili molitve, izvrsni su primjeri onoga što bi trebalo biti  sastavni dio vaše jutarnje rutine. Prakticiranje duševnog mira će nam poboljšati koncentraciju, bit ćemo prisutni i spremni za izazove koji su pred nama.

Ključne stvari:

  • Rad na duševnom miru ujutro je jednako važan kao i razgibavanje/vježba
  • Prakticiranje duševnog mira pomaže nam da naučimo kako rasporediti energiju
  • Meditacija, molitva i vježbe disanja su dobri primjeri takve prakse

Hranite se ispravno

Još otkada smo bili djeca, često smo imali priliku čuti kako je doručak najvažniji obrok u danu. Obrok kojim započinjemo dan ima veliki utjecaj na naše zdravlje, naš nivo energije, kao i na stav koji imamo preko dana.

Ako konzumiramo hranu koja ima malu nutritivnu vrijednost, onda svom tijelu i umu ne dajemo dovoljno energije za nošenje s dnevnim izazovima. Kvalitetan doručak će osigurati da tijelo funkcionira kako treba, a osjećat ćemo se spremniji i fokusiraniji na obaveze koje su pred nama.

Ključne stvari:

  • Nemojte donositi impulsivne odluke kada je hrana u pitanju
  • Oslobodite sebi dovoljno vremena za planiranje i pripremanje zdravog  doručka
  • Zdrave namirnice koje treba uključiti su proteini, voće te cjelovite žitarice

Preispitajte svoj dnevni raspored

Nakon što završite sa jutarnjom rutinom, bilo bi korisno da prođete kroz sve obaveze koje vas čekaju tog dana. Preispitujući dnevni raspored, vi preuzimate kontrolu nad njim. Budite iskreni prema sebi kada određujete prioritete i ne zaboravite da ne može sve biti jednako važno. U protivnom ćete biti preplavljeni i izgubljeni u obavezama.

Poduzetnik Tor Refsland kaže kako bismo se trebali fokusirati samo na jedan zadatak, a kad njega obavimo, tek onda se prebaciti na idući. Zato i je važno odrediti prioritete i znati na šta vrijedi trošiti energiju. Ako svim obavezama dajemo jednaku važnost, vrlo lako ćemo se pogubiti, nećemo biti produktivni i preforsirat ćemo se.

Ključne stvari:

  • Budite iskreni prema sebi kada preispitujete dnevni raspored
  • Zapamtite kako ne može sve biti prioritet, neke stvari su manje važne
  • Obavljajte jedan po jedan zadatak

A ako nisam jutarnji tip?

Ne morate biti prirodno jutarnji tip/osoba kako biste razvili kvalitetnu jutarnju rutinu. Kako ćete dizajnirati svoju jutarnju rutinu ovisi o vama, o stvarima koje vas motiviraju i koje ćete moći raditi svako jutro duži vremenski period. Jutarnja rutina neće biti učinkovita ako traje samo nekoliko dana.

Kako započeti?

Budite fleksibilni

Zaboravite nerealna očekivanja kako ćete odmah razviti savršenu jutarnju rutinu i savršeno je prakticirati svakog jutra. Nije potrebno težiti za savršenstvom u ovoj novoj navici, već se potruditi i usmjeriti energiju prema stvaranju jutarnje rutine koja vama najviše odgovara. Biti fleksibilan znači dopustiti sebi da budete prilagodljivi u traženju i nalaženju onoga što za vas funkcionira, kao i u otpuštanju onoga što vam se ne sviđa. Zapamtite kako jutarnju rutinu razvijate da biste bili produktivniji i smireniji, a ne da živite sa još više stresa!

Budite dosljedni

Najbolje su navike one koje možemo obavljati dosljedno. Ako nemate jutarnju rutinu, nemojte se brinuti. Prakticiranje dosljednosti će vam pomoći da vam rutina izgleda sve prirodnije. Kako budete uočavali i osjećali pozitivne učinke dobre jutarnje rutine i njenog utjecaja na vas preko dana, to će vas motivirati da nastavite vježbati tu korisnu naviku. Sve ćete manje osjećati kao da nešto “morate” uraditi, a sve ćete više uživati u obavljanju jutarnje rutine. Ako preskočite jedan dan, nema veze, samo nastavite idući.

Još jednom, ne radi se o savršenom obavljanju neke idealne jutarnje rutine, nego o tome da iskorištavate priliku kako biste živjeli najbolje što možete. 

Preuzmite kontrolu nad tehnologijom

U razvijanju jutarnje rutine, umjesto pokušavanja da iz nje izbacite upotrebu tehnologije – a budimo iskreni – to će teško ići, radije se potrudite preuzeti kontrolu nad tehnologijom. Crag Jarrow, stručnjak za upravljanjem vremenom, kaže kako trebate dopustiti tehnologiji da radi za vas, umjesto da vi njoj robujete ili da se borite protiv nje. Vi odlučujete koju će ulogu tehnologija igrati u vašoj jutarnjoj rutini.

Ako se uhvatite u besciljnom buljenju u ekran tokom jutarnje rutine, vratite fokus na ono što je važno, na samu svrhu razvijanja kvalitetne jutarnje rutine te zdravih i produktivnih navika.

Planirajte noću

Razvijanje dobre jutarnje rutine možete započeti i noć prije. Naime, sve što možete učiniti navečer da bi vam jutro bilo mirnije, to i uradite. Na primjer, pripremanje odjeće za idući dan, pripremanje namirnica koje ćete jesti za doručak ili pakiranje ručka unaprijed. Ujutro ćete sami sebi biti zahvalni!

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime