Beacon tehnologija za početnike: 8 stvari koje trebate znati o beaconima

beacon, beacon tehnologija, Bluetooth niske energije, BLE, Psihologis
© spartadigital.co.uk

Jeste li čuli za beacon tehnologiju? Apple je predstavio Bluetooth iBeacon uređaje 2013. godine, a Google se 2015. godine priključio svojim projektom Eddystone. Beacon tehnologija je možda najzanimljivija profesionalcima iz svijeta tehnologije i marketinga, ali se beaconi već koriste i u druge svrhe, npr. u edukaciji.

Beacon tehnologija je svake godine sve popularnija i prisutnija, a stručnjaci smatraju kako će u bliskoj budućnosti upotreba beacona postati sastavnim dijelom korištenja mobilnih uređaja i aplikacija.




1. Šta je beacon?

Poput nekog svjetionika (engl. beacon: svjetionik), ovaj mali, bežični uređaj uzastopno odašilje signal koji mogu prepoznati drugi “pametni” uređaji, npr. mobiteli. Umjesto svjetlosnog signala, beacon šalje radio signal, koji se sastoji od kombinacije slova i brojeva, a emitira ga otprilike svaku desetinku sekunde.

Dakle, beaconi koriste niskoenergetsku Bluetooth tehnologiju (BLE – Bluetooth Low Energy), kako bi slali signale drugim uređajima u blizini. Ovi signali zatim stupaju u interakciju s mobilnom aplikacijom, koju prethodno instalirate na svoj smartphone ili tablet, što pokreće određene akcije, npr. na mobitelu vam se prikažu obavještenja vezana za lokaciju na kojoj se trenutno nalazite.

beacon, beacon tehnologija, iBeacon, Bluetooth niske energije, BLE
© https://electricnews.fr

2. Kako jedan beacon izgleda iznutra?

Beaconi su prilično jednostavni. Sastoje se od procesora (CPU), radija i baterija. Mogu biti različitih boja i oblika, kao što mogu i sadržavati određene dodatke, poput akcelerometra, senzora temperature i sl. Kako god, svi beaconi imaju jednu zajedničku osobinu, a to je da odašilju signal.

3. Šta beacon zapravo odašilje?

Beacon ne emitira neki nasumičan signal, nego jedinstven identifikacijski broj. Ovaj ID broj “govori” vašem uređaju o kojem beaconu ili beaconima se radi, odnosno da su na istoj lokaciji kao i vi. Na taj način se omogućava stupanje u interakciju između beacona i mobilne aplikacije.

4. Kako nam beacon može biti od koristi?

Recimo da se nalazite na nekom velikom aerodromu. Uočite znak kako aerodrom nudi svoju besplatnu aplikaciju. Na obližnji zid je postavljen beacon i on odašilje signal, obično deset puta u sekundi. Čim skinete i aktivirate aplikaciju, ona “pokupi” signal, tj. ID koji beacon odašilje i provjerava kakave informacije nudi taj određeni beacon.

Na primjer, to može biti mapa aerodroma, gdje je označena lokacija na kojoj se vi nalazite i upute kako da dođete do željenog terminala, mjesta na kojima možete nešto usput pojesti i popiti prije leta (možda koja nude neki popust), kao i informacije o samom letu – ima li kašnjenja ili nekih drugih promjena i sl. Putem mobilne aplikacije i beacona, također možete pratiti kretanje prtljage.

beacon, beacon tehnologija, Bluetooth niske energije, BLE
© https://blog.estimote.com/

5. Beacon, Bluetooth i BLE

Bluetooth tehnologija je prisutna od 1990-tih godina i integrirana je u veliku većinu mobilnih uređaja. To je standard za slanje podataka na kratkim udaljenostima i od iznimne je važnosti za Internet stvari (Internet of Things). Cijeli ekosistem beacona se u potpunosti oslanja na Bluetooth.

BLE ili Bluetooth Low Energy, odnosno niskoenergetska Bluetooth tehnologija, predstavlja ekonomičniju verziju standardnog Bluetootha, a predstavljena je 2010. godine. Ta mala potrošnja energije vitalna je za rad beacona, pošto im omogućava da rade godinama na malim baterijama.

6. Je li upotreba beacon tehnologije nepotrebna?

Drugim riječima, zašto podaci nisu uneseni direktno u aplikaciju? Jesu li beacon i spremanje podataka na cloud storage – višak?

Prvi razlog: ušteda vremena i prostora. Ovako su podaci spremljeni na oblak, tj. na cloud, pa sama aplikacija ne zauzima mnogo prostora i smanjuje se mogućnost od grešaka. To je posebno bitno kada ste u pokretu i kada vam se žuri, a sjetimo se, beacon tehnologija je bazirana na lokaciji.

Drugi razlog: kao što je rečeno, beacon odašilje ID. Taj ID se ne mijenja često, ali sadržaj koji je iza njega se mijenja. Da su informacije pohranjene u samu aplikaciju, tj. na mobitel, svaki put kada bi vlasnik beacona htio promijeniti sadržaj (npr. trgovac koji želi preko beacona reklamirati neki novi popust), morao bi iznova mijenjati i aplikaciju. Ovako, kada su informacije na cloudu, one se mogu mijenjati i u tom novom obliku su odmah spremne za beacon, a da se aplikacija ne dira, tj. da ostane ista.

7. Gdje se beaconi koriste?

Beaconi se već koriste za:

Praćenje

U proizvodnji i transportu, vrlo je bitno znati gdje se trenutno nalazi roba. U tom slučaju se, pored beacona, najčešće koriste i BLE prijemnici. Kada prijemnik detektira signal beacona, onda on putem WiFi signala ili mobilnih podataka šalje informacije o poziciji beacona na internet, odnosno na cloud. Na taj način korisnik ima direktan pristup podacima o trenutnoj lokaciji robe koju želi nadzirati, kao i evidenciju puta. Na ovaj način se mogu nadzirati i pacijenti u bolnici, rudari u rudniku, itd.

beacon, beacon tehnologija, Bluetooth niske energije, BLE
mohamed_hassan, CC0, pixabay.com

Navigaciju

Beaconi se mogu koristiti i kao neka vrsta GPS-a u zatvorenim prostorijama. Mogu vam govoriti gdje se trenutno nalazite i davati vam upute npr. u muzeju, na festivalu, željezničkoj stanici, itd.

Interakciju

Beacon može omogućiti i da se pokrene određeni uređaj kada uđete u prostoriju. Ili možete ostvariti popust kada aplikacija zabilježi da ste određen broj puta kupili u nekoj trgovini.

Sigurnost

Beaconi doprinose i zaštiti na radu, posebno ako su upareni sa tzv. geofencing tehnologijom. Oni mogu automatski slati obavijesti radnicima ili menadžerima o potencijalnim opasnostima u tvornici ili na radilištu.

Analizu

Beaconi pomažu u analizi preferencija kupaca ili zaposlenika, analizi interakcije između korisnika, beacona i aplikacije, identificiranju učestalih problema na pokretnoj traci, itd.

Dakle, beaconi se već koriste u biznisu, edukaciji, bolnicama, kulturnim institucijama i događajima, na aerodromima, u turizmu i ugostiteljstvu, uredima…

8. Baterije, domet, cijena….

Koliko dugo mogu trajati baterije?

Naravno, to zavisi od kvalitete i svrhe u koju se beacon koristi. Baterije obično traju 18-24 mjeseca, u nekim slučajevima i kraće (6-8 mjeseci), ali mogu trajati i preko 5 godina!

Koji OS moram imati za korištenje beacona?

Beaconi su uglavnom univerzalni, tj. podupiru i iBeacon i Eddystone protokole, kao i posebne formate samog proizvođača beacona (npr. AltBeacon). Drugim riječima, koji god smartphone da imate, bitno je samo da skinete odgovarajuću aplikaciju.

Domet

Tx Power (snaga transmisije) opisuje do koje udaljenosti beacon može prenositi podatke. To može biti mala udaljenost poput 4 metra, ali beaconi obično mogu pokriti i 50-90 metara. Ali efikasnost opet ovisi o namjeni beacona: beacon dometa 50 metara u nekim slučajevima može biti jednako učinkovit kao i onaj od 90 metara.

Senzori

Danas beaconi dolaze sa posebnim dodacima, poput akcelerometara, senzora za svjetlo i pokret, itd.

Cijena

Iako postoje i jeftinije verzije, prosječan beacon sada košta između 15 i 25 dolara.

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime