Naslovna Život Zdravlje

Bubrežni kamenac: 8 znakova i simptoma

bubrežni kamenac, kamen u bubregu, kamenac simptomi, Psihologis
© All rights reserved, nextavenue.org

Šta je bubrežni kamenac?

Bubrežni kamenac je čvrsta nakupina minerala i ostalih tvari. Kamenci nastaju u bubrezima, a mogu se kretati ostatkom urinarnog trakta. Prisutnost bubrežnih kamenaca stručno se naziva urolitijaza (lat. urolithiasis).




Dimenzije

Bubrežni kamenac može biti raznih dimenzija – od nekoliko milimetara, do veličine ping-pong loptice. U izuzetnim slučajevima, kamenac može “zauzeti” i cijeli bubreg. Ponekad ga možemo izmokriti i da ga ne osjetimo. Sve dok miruje, ne moramo ga primijetiti. Ali, kada se pomjeri i zapne negdje na putu prema vani, to zna biti vrlo, vrlo bolno iskustvo.

Kako dolazi do stvaranja bubrežnih kamenaca?

Osnovna funkcija naših bubrega je da filtriraju krv, odnosno da iz nje izdvajaju otpadne tvari. Tako nastaje urin. Kada se nakupi previše određenih minerala u urinu, povećava se i šansa za stvaranje bubrežnog kamenca.

Mogući uzroci nastanka

Nedovoljna hidratiziranost organizma se često navodi kao glavni uzrok stvaranja bubrežnih kamenaca: manje vode, veća koncentracija kristalnih nakupina u bubrezima. Smatra se i da previše soli, proteina te  kalcijevog oksalata u prehrani također može dovesti do stvaranja bubrežnih kamenaca.

Rizične skupine

Statistički gledajući, bubrežnim kamencima su skloniji muškarci, nego žene. Međutim, razlika između te dvije skupine i nije tako velika kao što se prije mislilo. Pretilost, dijabetes, hiperparatireoidizam, Crohnova bolest, ulcerozni kolitis te neki drugi poremećaji povećavaju rizik od nastanka bubrežnih kamenaca.




8 znakova i simptoma mogućeg prisustva bubrežnog kamenca

1. Bol u leđima, u trbuhu ili sa strane

Smatra se da je bol koju može izazvati bubrežni kamenac – poznata i kao bubrežne ili renalne kolike – jedna od najgorih bolova koju možemo doživjeti. Osobe koje s tim imaju iskustva, “napad bubrežnog kamenca” opisuju kao ubode nožem u tijelo, porođajne bolove ili čak i gore od toga.

Bol se uglavnom počne javljati kada se kamenac pomjeri iz bubrega u ureter, odnosno mokraćovod – dakle, u usku cijev koja provodi urin iz bubrega u mokraćni mjehur. To izazove blokadu, začepljenje, što dovodi do povećanja pritiska u bubregu. Taj pritisak aktivira nervne završetke koji odašilju signale našem mozgu, a mozak te signale prepoznaje kao bol.

Bol izazvana kamencem uglavnom nastupi iznenada. Kako se bubrežni kamenac pomjera, tako se mijenja lokacija i intenzitet bola. Obično dolazi i odlazi u valovima, a stvar pogoršavaju i kontrakcije mokraćovoda, koji pokušava istisnuti strano tijelo napolje. Svaki val, tj. napad bola, može trajati nekoliko minuta, nestati, pa se onda opet pojaviti.

Možete osjetiti bol ispod rebara, sa strana i u leđima. Kako se kamen kreće, bol se može širiti i na stomak te prema području prepona.

Veći kamenci mogu izazvati veću bol nego oni sitniji, ali intenzitet ne mora nužno ovisiti o veličini bubrežnih kamenaca. Čak i oni najmanji mogu prouzročiti strašnu bol – bilo samim kretanjem kroz urinarni trakt, bilo začepljenjem uretera.

bubrežni kamenac, kamen u bubregu, kamenac simptomi, Psihologis
© All rights reserved, www.aol.com

2. Bol i peckanje pri mokrenju

Kada bubrežni kamenac doputuje do spoja mokraćovoda i mjehura, počet ćete osjećati bol pri uriniranju. Tada obično govorimo o dizuriji, poremećaju mokrenja. Kada ne biste znali da imate kamenac, mislili biste kako patite od infekcije urinarnog trakta – bol je oštra i prati je osjećaj peckanja. S druge strane, ponekad se zaista može pojaviti infekcija zbog prisustva kamenca u urinarnom traktu.

3. Učestala potreba za mokrenjem

Ako je potreba za uriniranjem “hitnija” i češća nego inače, to može biti znak da se bubrežni kamenac premjestio u donje dijelove urinarnog trakta. Bilo da se radi o hitnosti ili o učestalosti, to nas također može zavarati, pa da pomislimo kako se radi o upali mokraćnih kanala.

4. Krv u urinu

Krv u mokraći je uobičajen simptom kod ljudi koji imaju bubrežni kamenac. Ta se pojava naziva i hematurija. Krv može biti crvene, roze ili smeđe boje. Ponekad su krvne stanice u urinu toliko male, da ih je nemoguće primijetiti golim okom i bez mikroskopa (mikrohematurija).

5. Mutan urin i/ili urin neugodnog mirisa

Urin kod zdrave osobe je bistar i nema izražen miris. Mutna boja i neugodan miris mogu upućivati na upalne procese u bubrezima ili u nekom drugom dijelu urinarnog trakta. Kao što je već rečeno, prisustvo bubrežnog kamenca nerijetko rezultira upalama. Mutan urin može biti znak prisustva gnoja u urinu (pijurija), a neugodan miris ukazivati na prisustvo bakterija, koje upalu i uzrokuju. Taj neugodan miris može biti i posljedica veće koncentracije urina od one normalne.

6. Izmokravanje male količine

Bubrežni kamenac većih dimenzija ponekad zapne u mokraćovodu. To može usporiti, ponekad i potpuno blokirati protok urina. U prvom slučaju, djelomična blokada može dovesti do slabijeg mlaza pri mokrenju, ponekad samo nekoliko kapi po odlasku u toalet. To je mučno, ali je drugi slučaj puno gori – kada je protok urina u potpunosti zaustavljen, to predstavlja neposrednu životnu ugroženost.

7. Mučnina i povraćanje

Bubrežni kamenac je često praćen osjećajem mučnine i povraćanjem. Do toga dolazi zbog zajedničkih nervnih veza između bubrega i probavnog trakta. Bubrežni kamenac može aktivirati živce probavnog trakta i na taj način uznemiriti želudac. Mučnina i povraćanje također mogu biti reakcija organizma na intenzivnu bol.

8. Povišena temperatura i drhtavica

Povišena tjelesna temperatura i drhtavica uglavnom ukazuju na postojanje nekog upalnog procesa u organizmu. Upale u bubrezima ili u nekom drugom dijelu urinarnog trakta mogu biti posljedica djelovanja bubrežnog kamenca. Bilo kakva groznica, posebno ako je praćena bolovima, znak je da nam je potrebna medicinska pomoć.

Sažetak

Bubrežni kamenci su čvrste nakupine mineralnih soli koji se formiraju u bubrezima i mogu putovati do drugih dijelova urinarnog trakta.

Bubrežni kamenac može izazvati simptome poput bola, problema s mokrenjem, mutnog urina neugodnog mirisa, mučnine i povraćanja.

U većini slučajeva, kamenac možemo izbaciti na prirodan način, tj. izmokriti ga. U nekim drugim slučajevima, potrebno je kamenac razbijati zvučnim valovima ili izvaditi operativnim putem.

Bubrežni kamenac može izazvati ove simptome:

  • intenzivnu bol
  • mučninu, povraćanje, groznicu, drhtavicu, također praćene bolovima
  • krv u urinu
  • probleme s uriniranjem

Navedeni simptomi ne moraju nužno podrazumijevati da imate bubrežni kamenac, ali sigurno ukazuju na to da nešto u organizmu nije u redu. Dakle, ako imate bilo koji od ovih simptoma, hitno se obratite doktoru i/ili odgovarajućoj medicinskoj službi.

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime