Naslovna Život Kuća i vrt

Kako upravljati vlastitim financijama u 7 koraka i uštediti novac

ušteda, štednja, novac, pare, budžet, Psihologis
luxstorm, CC0, pixabay.com

Velika većina nas svakodnevno brine oko novca, a financijski problemi su jedan od najčešćih izvora stresa. Ukoliko nemamo neka velika primanja, je li ipak moguće uštediti?

Umjesto neke čudotvorne formule za brzo bogaćenje, nudimo vam sedam jednostavnih, ali učinkovitih koraka za upravljanje vlastitim financijama.




1. Postaviti financijske ciljeve

Početni korak u upravljanju novcem jeste postavljanje ciljeva. Nužno je  odrediti šta je za nas važno, to nam daje osnovu za daljnju raspodjelu novca.

Neki od ciljeva mogu biti:
  • Uštediti određenu svotu novca za neku kupnju
  • Otplatiti kreditnu karticu u iduća dva mjeseca
  • Stvoriti mali fond za „crne dane“.

2. Identificirati prihod i troškove

Bitno je pratiti gdje i kako se  novac troši: koliki su mjesečni prihodi te koliki su fiksni mjesečni troškovi (npr. stanarina, režije…), zatim koliko se mjesečno troši na namirnice, zabavu, šoping i slično.

Najlakši način vođenja evidencije troškova jeste svakodnevno zapisivanje, u vidu svojevrsnog dnevnika troškova, kako bismo precizno znali gdje i na šta konkretno nam novac odlazi.

3. Odvojiti želje od potreba

Trebamo se zapitati: da li mi je to zaista potrebno ili je to samo želja? Mogu li taj novac potrošiti na nešto drugo, nešto korisnije, npr. odvojiti ga u fond za „crne dane“  ili otplatiti dug na kreditinoj kartici? Odabirom jasnih prioriteta odluka nam postaje puno lakša.

4. Dizajnirati budžet

Najvažnije je paziti da rashodi nisu veći od prihoda, jednostavnije rečeno, da ne trošimo više nego što zarađujemo. Budžet predstavlja plan koji nam pomaže da živimo i trošimo u granicama svojih mogućnosti te nas tako štiti od nepotrebnog  zaduživanja.

5. Provesti plan u djelo

Vaš budžet mora biti tako dobro dizajniran, da za svaki novčić unaprijed znate u koju kategoriju spada, tj. unaprijed i precizno određena suma za određene aktivnosti. I držite se toga koliko god je moguće.

6. Sezonski troškovi

Računajte na troškove koji se svake godine ponavljaju, kao što su rođendani, godišnjice i slično. Kreirajte zaseban fond i u njega svaki mjesec stavljajte određeni sumu kako biste što bezbolnije preživjeli te sezonske troškove.

7. Vrijeme prilagodbe

Uređivanje budžeta zahtijeva nešto truda i discipline s naše strane. Važno je ne biti strog prema sebi i dopustiti da se nova navika usvaja polako, ali sigurno.

Dugoročno gledajući, na taj način ne samo da ćemo imati sređenije financije, nego ćemo se osloboditi i nepotrebnog stresa, a tako i sačuvati vlastito zdravlje.

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime