Bamberski poznaje Antona

Jesen, 2009. godina, Mulhouse, Francuska. André Bamberski je u istražnom pritvoru, gdje je na ispitivanju proveo dva dana i dvije noći.

Pored ostalog, istražitelji su ga pitali: -Anton Krasniqi? Znači li Vam išta to ime? Imigrant s Kosova?

Iako umoran, Bamberski je odgovorio: -Znam Antona, ali nemam pojma kako se preziva. Prvi put čujem za to prezime.

-A 19 000 eura, koje smo pronašli u sefu Vaše hotelske sobe, šta je s tim, gospodine Bamberski?

Njemačko pravosuđe na strani Krombacha

München, 1983. godina. Patolog Wolfgang Spann je proveo dodatnu analizu uzoraka tkiva i zaključio kako je najvjerovatniji uzrok smrti Kalinke Bamberski injekcija Kobalt-Ferrlecita, koju je Kalinki intravenozno ubrizgao njen očuh, dr. Krombach.

Za dr. Spanna, razlozi za davanje lijeka, a koje je Krombach naveo (pritom mijenjajući iskaz), svakako nisu opravdani. Vremenski okvir iz Krombachovog službenog iskaza također nema smisla. Sve upućuje na kriminalne namjere i radnje. U najmanju ruku, radi se o ubojstvu iz nehaja.

Međutim, Spannov izvještaj, s kojim će se složiti i neki drugi stručnjaci, neće biti dovoljan za lokalnog tužitelja. Po njemu, Spannova analiza se svodi samo na indicije, bez nekih direktnih i nepobitnih dokaza. Time je istraga smrti Kalinke Bamberski službeno završena. Odluku o zatvaranju istrage će poduprijeti i glavni tužitelj u Münchenu.




Nije prvi put da Krombach “ima sreće”

Bavarsko pravosuđe nikada neće obrazložiti zbog čega je istraga slučaja K. Bamberski tada obustavljena niti zašto Krombach nije priveden na daljnju obradu. Međutim, to neće biti prvi, a ni zadnji put da doktor Dieter Krombach izmiče istrazi.

Na primjer, poslije će se ispostaviti da ljekar hitne pomoći, koji je prvi došao na mjesto događaja kako bi službeno ustanovio Kalinkinu smrt, nije ni pozvao policiju, iako je to trebao uraditi po službenoj dužnosti. Navodno je upravo Krombach inzistirao kako nema potrebe za tim i da se tijelo direktno preveze u mrtvačnicu.

Krombach: sreća, pamet ili… privilegije?

Jedna je stvar što je jedna osoba popustila pred zahtjevima uglednog kolege, ali šta je s pravosuđem? Zašto je ono tako lako odustalo od istrage?

Razloga može biti više: Krombach je bio vrlo ugledan liječnik u Lindauu. Po svemu sudeći, djelovao je kao brižan otac i očuh. Moguće da je u tom periodu i samo pravosuđe bilo preopterećeno nekim hitnijim slučajevima. Isto tako, rezultati analize tkiva nisu bili dovoljno direktni i jasni. A možda je, na primjer, glavni tužilac bio član istog konjičkog kluba kao Krombach, pa ga je ovaj uspio šarmirati i uvjeriti u svoju verziju priče?

Bamberski je bio siguran je Krombach pod nekom protekcijom, moguće i na državnom nivou. Je li Krombach u konzulatu u Maroku uspio ostvariti tako moćne, utjecajne kontakte? Je li on zapravo bio nekakav špijun, pa je zato imao toliku zaštitu?

Kako god, Dieter Krombach više nikada u Njemačkoj neće biti predmetom istrage u slučaju Kalinke Bamberski.

Bamberski sve uporniji

Zato je na drugoj strani André Bamberski, Kalinkin otac. Koliko god da su pravosudne institucije i medicinska struka u Njemačkoj pokušavale “pokopati” slučaj, toliko je on, pa još i više od toga, ustrajavao da se sve iznese na svjetlo dana.

U to vrijeme je uhapšen u Njemačkoj – ne Krombach, nego Bamberski. Nakon što je u pritvoru proveo 24 sata, morao je platiti kauciju u iznosu od oko 2 000 njemačkih maraka. Nakon tri mjeseca, osuđen je u odsutnosti  na tri mjeseca zatvora ili novčanom kaznom od 400 000 njemačkih maraka.

Zbog ove drakonske kazne, Bamberski neće smjeti doći u Njemačku idućih 5 godina, sve dok taj slučaj službeno ne zastari. Ali, u čemu se sastojao njegov zločin?

Bamberski “remeti javni red i mir”

Godine 1983., za vrijeme održavanja Oktoberfesta, Bamberski je hodao ulicama Lindaua i prolaznicima dijelio letke. Bila ih je puna torba. Na svakom od njih je bila isprintana Kalinkina slika, ispod koje je pisalo:

“Stanovnici Lindaua! Trebate znati da ubojica, Dieter Krombach, živi u vašem gradu. On je silovao i ubio moju kćer, 10.07.1982. godine, a njegov zločin su zataškali doktori, policijski komesar, kao i tužitelji. Molim vas, pomozite mi da dobijem pravdu!”

Podijelio je preko 2000 letaka. U jednom momentu, kroz festivalsku gužvu je ugledao Dianu (19) i Borisa (17), Krombachovu djecu iz prvog braka. S njima su bila i dvojica policajaca. Kretali su se prema Bamberskom. Bamberski je uhapšen, a kasnije i optužen za klevetu na račun Krombacha, remećenje javnog reda i mira, kao i za narušavanje ugleda javnog tužioca.

Francusko pravosuđe traži uzorke

Godine 1988., njemačke vlasti, na zahtjev francuskog pravosuđa, šalju uzorke pluća, srca, kože i drugih tikva ranije izvađenih iz Kalinkinog tijela. Nije jedino bilo uzoraka krvi, koje je, iz nepoznatih razloga, dr. Spann prethodno odbacio.

Zbog nedostatka uzoraka krvi, francuskim patolozima nije bilo moguće direktno dokazati da je Kobalt-Ferrlecit uzrok Kalinkine smrti. Međutim, složili su se sa Spannovom analizom: Kalinka je umrla nasilnom smrću, a po svemu sudeći, uzrok je doza navedenog lijeka, odnosno reakcija na lijek.

Krombach osuđen, ali i dalje nedodirljiv

Za razliku od njemačkog, francuskom pravosuđu je ovo bilo dovoljno da osude Krombacha. Godine 1993., javni tužilac Francuske (glavni državni odvjetnik) optužuje Krombacha za “ubojstvo s namjerom” i traži od njemačkih vlasti njegovo izručenje. Njemačka to odbija. Dvije godine poslije, 1995., Francuska osuđuje Krombacha u odsustvu na 15 godina zatvora.

Bavarski, ali i autoriteti iz Berlina, ovu su presudu smatrali ilegalnom. Naime, stav njemačke vlade je bio da Krombach ne može biti izručen stranoj državi, s obzirom na to da je domaći tužitelj slučaj već proglasio zatvorenim. Predstavnici vlasti su kao argumente navodili i nedostatak dokaza, društveni status i uvjerljivost priče dr. Krombacha, ali i činjenicu da se sama Danielle, Kalinkina majka i Krombachova supruga, zaklinje u njegovu nevinost.

Velike sile i mali čovjek

Nije teško steći dojam kako je Krombach zaista imao neku vrstu zaštite i da je bio “uvezan”. Naravno, iz ove pravosudne zavrzlame ne treba isključiti ni njenu političku stranu.

Naime, dvije velike, moćne zemlje sa zajedničkom granicom, interesima, isprepletenom i burnom prošlošću: “To vi želite reći da vaši stručnjaci bolje znaju od naših? Vaše pravosuđe bolje radi? ” A sigurno je, iz istih razloga, i druga strana bila toliko motivirana da slučaj riješi.

U središtu prepucavanja tih velikih sila, stajao je jedan obični, mali čovjek – ali čovjek čelične volje i fanatične odlučnosti. André Bamberski će na kraju preuzeti stvar u svoje ruke.

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime