Bamberski napokon dočekao suđenje
U toku je suđenje Dieteru Krombachu za ubojstvo Kalinke Bamberski. Palača pravde (Palais de Justice), centar Pariza, 4.10.2011. godine. Sam proces je počeo krajem trećeg mjeseca iste godine, uz nekoliko prekida zbog Krombachovog narušenog zdravlja. Tada je imao 76 godina i probleme sa srcem.
Po sudnici je hodao polako, oslanjajući se na štap. Navodno je to posljedica premlaćivanja prilikom otmice. Uz pratnju sudskih policajaca, Krombach je smješten u prostoriju ograđenu neprobojnim staklom. Ta se staklena prostorija nalazi u ogromnoj sudnici visokih stropova.
Sva su mjesta bila popunjena. Novinarima je dopušten pristup, ali bez korištenja kamera. Suđenje je bilo dramatično, nabijeno emocijama.
Krombachova djeca
U sudnici su prisutna i Krombachova djeca: Diana i Boris iz prvog braka, već odrasli ljudi, kao i devetnaestogodišnja Katya, iz njegovog četvrtog braka, koja je također došla ocu pružiti podršku.
Članovi familije su imali pravo svjedočiti, pa je Boris Krombach sjeo na klupu i tvrdio kako je njegov otac nevin i da nikada ne bi naudio Kalinki. Što se njega tiče, André Bamberski je čovjek čiji se očaj, zbog gubitka kćeri, pretvorio u čistu mržnju.
Krombachova djeca će također pokrenuti stranicu na internetu, gdje će, pored ostalog, objavljivati fotografije, kojima žele dokazati kako je kuća Dietera Krombacha bila kuća ljubavi i zajedništva – on posvećeni otac i očuh, oni, uključujući i Kalinku, voljena i sretna djeca.
Bamberski nije samo posmatrač
Njemačka je tražila izručenje, odnosno vraćanje Dietera Krombacha u Njemačku. Francuska je to odbila. Krombachovi pravni zastupnici su inzistirali na tome kako je cijeli postupak neopravdan te da je on doveden u Francusku na kriminalan način.
Po francuskom zakonu, Bamberski je bio civilni tužitelj i imao je pravo ispitivati svjedoke. Često se javljao za riječ. U sudnici je bio i njegov sin Nicolas, ali i bivša žena, Danielle. Ona ne sjedi zajedno s njima dvojicom.
Riječ struke
Svjedočila je nekolicina njemačkih i francuskih stručnjaka – toksikologa, farmakologa, patologa. Jednoglasno se slažu: Kalinka Bamberski je prije smrti silovana.
Osim toga, novijim analizama uzoraka tkiva iz njenih pluća i srca, tehnologijom koja nije postojala u osamdesetim godinama, utvrđeno je prisustvo benzodiazepina u Kalinkinom tijelu. To znači da je bila pod snažnom anestezijom u noći kada je umrla.
Nicolas Bamberski
Kalinkin brat, Nicolas Bamberski, inače se nije oglašavao u javnosti povodom smrti svoje sestre. To je i razumljivo: kao i Kalinka, i on je imao teške traume, koje su se samo množile nakon njene smrti.
Ipak, na suđenju je pitao Krombacha: -Kako se nikad nisi potrudio saznati šta se stvarno s njom dogodilo? Kako te nije zanimalo od čega je umrla? Ne sjećam se da sam te ikad vidio da pokušavaš naći neki odgovor ili objašnjenje!
Danielle Gonnin
Danielle se činila kao sasvim druga osoba. Bila je ispijena, mračna, uzdrmana. Već je svjedočila na tom istom sudu, nekoliko mjeseci ranije. Krombacha je opisala kao “zavodnika” sa nevjerovatnom snagom volje.
“Ako je on odlučio da nešto želi, ništa ga nije moglo spriječiti. Mene je odabrao jer sam bila udana, što je za njega samo još jedan izazov.” Rekla je da su ga posebno privlačile djevojke u ranim tinejdžerskim godinama. Njegov pokretač je “zabranjeno voće”, pa o čemu god da se radilo.
Danielle je navela da se tog jutra, 10.07.1982. godine, probudila oko 9 sati. To je bilo puno kasnije od njenog uobičajenog vremena buđenja. Zato je sada izrazila sumnju da joj je Krombach noć prije podmetnuo neke sedative.
Kasnije će se saznati da je Krombach redovno drogirao Danielle, kako bi u kuću mogao dovoditi mlade ljubavnice. Danielle je prethodnih 29 godina branila Krombacha, čvrsto vjerujući u njegovu nevinost povodom Kalinkine smrti. Sada je željela istinu.
Psihijatri o Krombachu
Tri Krombachove žrtve iz Njemačke su pred prisutnima u sudnici opisivale kako ih je Krombach anestezirao i potom silovao. Psihijatar, koji je ispitao Krombacha u zatvoru, rekao je da se radi o klasičnoj narcisoidnoj ličnosti, koju je pokretala želja da manipulira drugim ljudima, “bilo šarmom ili kemijskim sredstvima”.
Po mišljenju ovog psihijatra, Krombach ne zna za empatiju i samokritiku. Za vlastite zločine krivi druge ljude, čak i žrtve, a stvarnost i činjenice preslaže kako bi zadržao unaprijed zacrtanu sliku o sebi.
Kada je Krombach prvi put uhapšen za silovanje maloljetne pacijentice, 1997. godine, prije suđenja su ga ispitivala dva psihijatra u minhenskoj bolnici. Zaključili su da se radi o patološkom lažljivcu, seksualnom predatoru, narcisu sa iluzijama o vlastitoj veličini i uvjerenju da je on iznad zakona.
Psihijatrima je priznao kako je imao više vanbračnih “izleta”, od kojih je najnoviji s jednom djevojkom od 16 godina, nećakinjom njegove čistačice. Prije snošaja, djevojku je drogirao Valiumom i drugim sedativima.
Psihijatri su tada zabilježili da je Krombach pokazivao sklonost potiskivanju i poricanju, umanjivanju vlastitih slabosti, izbjegavanju konflikata, kao i uljepšavanju vlastite stvarnosti. Krombach je bio kompulzivan, serijski je zlostavljao pacijentice i kolegice. Doktori su upozorili: ako se Krombach opet nađe u sličnoj situaciji, on će to ponoviti bez razmišljanja.
Krombach: smrt prve supruge
Dieter Krombach je rođen u Dresdenu 5.5.1935. godine. Ima brata koji je tri godine mlađi od njega. Jedno vrijeme je živio u Innsbrucku, Austrija. Bilo mu je 27 godina kada je diplomirao medicinu u Frankfurtu, gdje je i specijalizirao.
Godinu dana kasnije, 1963., vjenčao se sa svojom prvom suprugom, Monikom Hentze. Moniki je bilo 18 godina, a Krombachu 28. U braku su dobili dvoje djece – Borisa i Dianu. Monika je Krombacha upoznala bar tri godine prije braka. Već je ranije bila trudna s njim, ali je morala abortirati. Tada joj je bilo 17.
Monika umire 1969., u dobi od 24 godine. Gotovo 15 godina kasnije, 1983., nakon što se pročulo da je Kalinka umrla i kako njen otac sumnja na dr. Krombacha, Monikini roditelji su također počeli izražavati sumnje u vezi smrti njihove kćeri. Naime, kada se Monika, navodno, razboljela, Krombach joj je dao injekciju. Samo nekoliko dana nakon toga, preminula je. Njeni roditelji su govorili kako se on prema njoj inače nasilno ponašao.
Ako je Krombach zaista skrivio smrt svoje prve žene, Monike Hentze, on za to nikada neće odgovarati. Ali hoće za smrt Kalinke Bamberski – prvenstveno zahvaljujući naporima Kalinkinog oca.