Mokri i suhi potpourri kao prirodni osvježivači zraka

Potpuri označava mješavinu sušenih latica, voća, začinskih biljaka i eteričnih ulja. Ta riječ inače dolazi od francuskog naziva pot pourri, a znači – “truli lonac”. Naime, pot pourri se odnosio na jednu vrstu gulaša, koju su Francuzi preuzeli od Španjolaca i preveli njihov naziv, koji je imao isto značenje (olla podrida).

Zašto baš “truli lonac”? Jedna od pretpostavki je sljedeća: pošto se mješavina različitih vrsta i komada mesa te povrća kuha veoma dugo i na laganoj vatri, meso se prilikom tog procesa raspada, kao da truli u prirodi…

Kako god, potpourri je vremenom počeo označavati bilo kakav nasumičan miks, a najviše dekorativnu i mirisnu mješavinu osušenih ili skuhanih biljaka.




Mokri potpuri

prirodni osvježivači, prirodni osveživači, prirodni mirisi za kuću, ukrasi za praznike, Psihologis, potpuri, mokri potpuri,
© onelovelylife.com

Kuhani ili “mokri” potpuri je jedan od najjednostavnijih načina da Vaša kuća zamiriše na praznike. Ovdje ćemo navesti samo jedan primjer, a Vi možete staviti šta god želite i imate.

U ovom konkretnom slučaju je potrebno:

  • svježe brusnice (1 šolja), a mogu i suhe;
  • jabuka ili 1-2 čaše soka od jabuke;
  • naranča, klementine, limun, mandarine, grejpfrut (po izboru);
  • 2-3 grančice svježeg ružmarina;
  • 2-3 štapića cimeta;
  • 1 kašika cijelih klinčića.

Po želji, dodatno možete staviti i:

  • par komada zvjezdastog anisa;
  • narendanog muškatnog oraščića;
  • mahunu, zrna ili ekstrakt vanilije;
  • par lovorovih listova;
  • nekoliko listova svježe ili osušene kadulje;
  • kašikicu ili dvije mješavine začina za medenjake (ako imate ili možete nabaviti);
  • ekstrakt badema;
  • komad svježeg đumbira;
  • 5-10 zrna bibera;
  • nekoliko grančica bora, jele i sl.;
  • nekoliko šišarki.

Kao što smo već rekli, količina, oblik (cijele namirnice ili u prahu, svježe ili suhe) u potpunosti je Vaš izbor. Ovo je vrlo fleksibilan recept.

Postupak

Sastojke stavite u lonac, nalijte vodu i stavite da prokuha. Ostavite da se otklopljeno krčka nekoliko sati na nižoj temperaturi i Vaš dom će poprimiti ugodan praznični miris.

Ako imate slow cooker, postupak je isti, samo ga trebate podesiti na visoku temperaturu (HIGH). U njemu, potpuri možete kuhati poklopljen ili otklopljen. U ovom drugom slučaju povremeno provjerite ima li unutra dovoljno vode, tj. da nije isparila i da Vam sastojci ne bi zagorili.

Kuhani ili “mokri” potpuri je odlično praviti kada imate goste.

Trajat će Vam 2-3 dana, a ako ga između kuhanja budete držali u frižideru (ohlađenog, naravno), onda mu trajanje možete produžiti i na 3-4 dana.

Umjesto cijelog citrusnog voća, možete koristiti samo kore.

Pečeni ili suhi potpourri

prirodni osveživači, prirodni mirisi za kuću, ukrasi za praznike, Psihologis, klasični potpuri, potpuri, suhi potpuri,
uphilldeb, CC0, pixabay.com

Klasični, suhi potpuri je također jednostavno napraviti, ali on ipak traži više truda i strpljenja. Ali, nije da se ne isplati: on kasnije služi kao mirisna dekoracija, od njega je moguće napraviti i mokri potpuri, tj. skuhati sastojke, a također predstavlja i odličan poklon, o čemu će biti riječi na kraju ovog teksta.

Kod ove verzije, sav trud i strpljenje se sastoje u pečenju, odnosno u dehidraciji voća i začinskog bilja. Naravno, moguće je i kupiti unaprijed osušeno voće, ali je ova metoda zanimljivija. Plus, kuća će Vam zamirisati od samog procesa pravljenja.

Što se sastojaka tiče, isto je kao u prethodnom receptu – citrusi, jabuke, brusnice, cimet… Što više različitih boja i oblika, na kraju će potpuri izgledati ljepše i interesantnije.

Postupak

Pošto se voće treba sušiti na niskoj temperaturi više sati, predlažemo da za pravljenje suhog potpurija izaberete vikend, tj. par slobodnih dana, kada ćete moći cijeli dan biti u kući i nadzirati cijeli proces.

Citrusi

Citrusi su najsočniji i treba im najviše vremena da se osuše, pa je najbolje započeti s njima.

Narežite naranču i druge citruse na kolutove, koji ne bi trebali biti suviše tanki (veća je šansa da će zagoriti), ali ni predebeli (trebat će više vremena da se osuše). Ako želite dobiti veću količinu od manje voća, svaki kolut možete prepoloviti.

Ravnomjerno i u jednom sloju ih posložite ili na rešetku ili u tepsiju obloženu papirom za pečenje.

Pecite ih na 100 °C nekih 4-8 sati. Nije svaka rerna/pećnica iste snage, pa se vrijeme pečenja može razlikovati. To će zavisiti i od debljine kolutova na koje ste narezali voće.

U svakom slučaju ih povremeno provjeravajte, a negdje na pola procesa preokrenite, da se ravnomjerno osuše. Možete ih preokrenuti i više puta.

Kada procijenite da su kolutovi citrusa dovoljno suhi (poprimit će i laganu smećkastu boju), maknite ih iz rerne, a odmah možete nastaviti s drugim voćem, ako ga nećete paralelno peći.

Jabuke

Narežite jabuke na kolutove.

Kako biste spriječili da pocrne prilikom sušenja, kolutove jabuke prethodno stavite u neku zdjelu i potopite u oko 900 ml vode i 100 ml limunovog soka.

Tako ih držite 30 minuta, ocijedite, posušite, pa stavite u tepsiju obloženu papirom za pečenje.

U rerni ih sušite na 100 °C, 2-4 sata. Kao i citruse, redovno ih provjeravajte i preokrenite na pola pečenja.

Brusnice

Ako imate svježih brusnica, njih također možete osušiti u rerni.

Prvo  ih stavite u neki lonac i prelijte vrućom vodom, kako bi “pukle”. Neka budu potpoljene 10 min., a zatim ih ocijedite i posušite. Ako primijetite da neke nisu pukle, zarežite ih nožem, da bi vlaga iz njih lakše isparila prilikom sušenja u rerni.

Slično kao s citrusima i jabukama, posložite ih u tepsiju na papir za pečenje, ubacite u rernu ugrijanu na 100 °C. Povremeno ih provjeravajte i protresite.

Nakon par sati ih ugasite i ostavite da odstoje u rerni preko noći. Ujutro provjerite jesu li dovoljno suhe – ako nisu, pecite ih još sat-dva ili po potrebi.

Kao što je već rečeno, možete koristiti i suhe brusnice, ako Vam je do njih lakše doći.

Svježe ljekovito bilje

U suhi potpuri odlično idu i biljke poput lavande, ružmarina, kadulje… Njih je vrlo jednostavno osušiti: pecite ih u rerni na 100 °C nekih pola sata. Provjerite jesu li se osušile, a ako nisu, malo produžite vrijeme pečenja.

Začini

U ovaj potpuri se obično dodaju i začini, poput cimetovih štapića, cijelih klinčića, zvjezdastog anisa, muškantnih oraščića, mahuna vanilije, ali i orašasto voće poput oraha i lješnjaka.

Naravno, njih ne trebate peći, tj. sušiti. Ovaj potpourri možete ukrasiti i šišarkama te grančicama bora, jele, čempresa, itd., kao i ukrasnim kuglicama, svjećicama i drugim dekoracijama.

Kako dodatno oplemeniti suhi potpuri

Kada ste osušili voće i biljke i odlučili se za začine, preostaje još da izaberete posudu u kojoj ćete složiti svoj potpuri. To može biti neka staklena posuda, ukrasni tanjir, drvena zdjela…

Ljudi često po potpuriju nakapaju i eterična ulja, kako bi još intenzivnije mirisao. Obično se stavljaju ulja cimeta, klinčića, naranče…

Da bi duže zadržali miris, komade osušenog voća možete natopiti eteričnim uljima na isti način kao i šišarke: stavite ih u kesicu (po mogućnosti, koja ima zatvarač), ukapajte ulje, protresite i odložite na mračno mjesto nekoliko dana.

Ideja #3: Pomander

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime