Tečna lampa

prirodni osvježivači, prirodni osveživači, prirodni mirisi za kuću, ukrasi za praznike, Psihologis, tečna lampa, tečna svijeća,
© hearthandvine.com

Tečne lampe mogu biti dobri izvori ugodnih, prazničnih mirisa, ali i vrlo atraktivne dekoracije.




Da biste napravili tečnu lampu, potrebno Vam je:

  • pamučni fitilj;
  • galon, čaša ili ukrasna staklena posuda;
  • neka plutajuća površina (npr. pluto ili plastika);
  • voda;
  • ulje za kuhanje (suncokretovo, maslinovo ili neko treće);
  • mirisne šišarke, osušeno voće, štapići cimeta i druge prirodne dekoracije;
  • eterično ulje (po želji).

Postupak

U galon, čašu ili neku drugu staklenu posudu stavite kolutiće osušenog voća, grane bora, božikovine ili neke druge biljke, šišarke, cimet u štapićima, zvjezdasti anis… Ako želite, možete staviti i nekoliko kapi eteričnog ulja.

Preko toga nalijte hladnu vodu, otprilike 3/4 posude. U ostatak nalijte obično ulje za kuhanje (par centimetara), možda najbolje suncokretovo jer ima manje intenzivan miris od maslinovog, a i jeftinije je.

Što se fitilja tiče, najlakše bi bilo da kupite tzv. “plutajuće fitilje” (engl. floating wicks). U biti, oni se stastoje od neke plutajuće površine, obično upravo pluta u vidu diska, kroz koju je provučen pamučni fitilj.

Ako to ne možete nabaviti, onda ga možete napraviti i sami. Fitilj izvadite iz obične svijeće – svijeću presijecite uzduž, uzmite fitilj. Taj preostali vosak možete upotrijebiti za pravljenje mirisnih šišarki s voskom, za koje smo recept naveli nešto ranije u tekstu.

Zatim razrežite praznu, plastičnu bocu i od nekog njenog dijela napravite oblik diska, tj. kruga (ne mora biti savršen), koji bi trebao biti manji od otvora posude u kojoj pravite lampu. Taj krug će biti “plutača” koja neće dozvoljavati da fitilj potone.

U sredini tog kruga probušite rupicu, ali nešto užu od samog fitilja, kako bi se on zadržao kasnije na mjestu, da ne propadne.

Provucite fitilj kroz tu rupu, a sa strane koja će Vam biti prema gore, pri dnu možete svezati čvor, kao dodatnu mjeru da fitilj ne propada u ulje i vodu.

Donji dio filtera umočite, tako da gornji “plovi”, tj. pluta iznad površine ulja. Sam plastični disk bi trebao biti malo potopljen u ulje, tako da se plastika ne bi zapalila prilikom izgaranja fitilja.

Nemojte odmah paliti fitilj, nego sačekajte bar desetak minuta, a po mogućnosti par sati, kako bi se namočio uljem i bolje gorio. Moći ćete na dodir osjetiti je li se ulje “popelo” do vrha fitilja.

Tu tečnu lampu držite na mjestu sigurnom od prevrtanja, van dohvata djece i kućnih ljubimaca. Otvoren plamen nikada ne ostavljajte bez nadzora. Kada ulje dogori, uvijek možete nadoliti još malo ulja za kuhanje, koje predstavlja gorivo za ovu lampu.

Ideja #6: Plutajuća svijeća

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime