Naslovna Život Kuća i vrt

Perut: napravite 3 jednostavna pilinga protiv peruti

perut, prhut, prirodna kozmetika, piling protiv peruti, Psihologis
silviarit, CC0, pixabay.com

Perut ili prhut je uobičajena pojava. Koža na tjemenu se ljušti, pa te ljuskice, odnosno nakupine odumrlih stanica kože, završavaju u našoj kosi ili padaju po odjeći. Ponekad je prisutan i svrbež vlasišta.

Iako uglavnom potpuno bezopasno, ovo stanje može biti prilično neugodno te narušavati samopoštovanje pojedinca. Iz tog razloga je važno pravilno njegovati tjeme.




Zašto nastaje perut?

Perut može imati različite uzroke, kao što su npr. presuho ili premasno tjeme.

Učestalim pranjem kose, na primjer, možemo potaknuti lučenje sebuma (masti) i time uzrokovati nastanak peruti. Valja naglasiti da i izbjegavanje pranja može rezultirati istim problemom.

Perut nastaje i zbog:

  • raznih iritacija kože;
  • reakcija na proizvode za njegu kose;
  • gljivičnih infekcija;
  • kožnih oboljenja (npr. ekcema);

itd.

Ovaj članak sadrži partnerske linkove, preko kojih možete naručiti proizvode koji se u njemu spominju. Od svake ostvarene kupovine, mi primamo malu naknadu, što za Vas ne predstavlja nikakav dodatni trošak. Hvala što nas podržavate!  

Kako je se možemo riješiti?

Blaži oblici peruti mogu se riješiti pranjem kose prirodnim, blagim šamponima. Oni su nježni prema našoj koži, pa neće izazvati iritaciju tjemena.

Teži oblici peruti mogu zahtijevati drugačiji pristup, kao što je korištenje specijaliziranih šampona protiv peruti, ali i eksfolijacija (odstranjivanje mrtvih stanica kože) putem preparata iz kućne radinosti. Neke od tih preparata ćemo navesti u nastavku.

Domaći pilinzi protiv peruti

Nekoliko jednostavnih pilinga možemo napraviti sa sastojcima koje većina nas ima u kući.

Na primjer, sol, šećer, zobene pahuljice i soda bikarbona se često koriste kao eksfolijanti u tretmanima protiv peruti. Ostale sastojke, poput eteričnih ulja, također nije problem nabaviti.

Preporučujemo da na bočici eteričnog ulja uvijek prethodno provjerite je li ulje sigurno za upotrebu na koži.




Slani piling

Slani piling je koristan za uklanjanje nakupina koje nastaju na tjemenu, npr. uslijed korištenja agresivnih preparata za kosu. Sol pomaže pri uklanjanju odumrlih stanica kože, a samim time i peruti.

Sastojci:

  • dvije kašike morske soli;
  • jedna kašika ulja avokada (može i maslinovo);
  • jedna kašika jabučnog sirćeta/octa;
  • 2-3 kapi eteričnog ulja lavande (po mogućnosti, organskog).

Sve sastojke stavite u manju posudu i temeljito ih izmiješajte. Piling nanesite na tjeme nakon šamponiranja te ga dobro umasirajte.

Ostavite ga tako nekoliko minuta, povremeno masirajući, pa kosu dobro isperite mlakom vodom. Nakon toga možete koristiti blagi regenerator ili onaj koji je posebno namijenjen za njegu problematičnog vlasišta.

Šećerni piling

Piling koji sadrži šećer posebno je koristan za osobe sa suhom kožom. Šećer pomaže pri detoksikaciji te odčepljuje pore. Smeđi šećer je manje abrazivan, pa predstavlja bolji izbor od bijelog kod tretmana osjetljive kože.

Sastojci:

Pomiješati sastojke te nanijeti izdašnu količinu pilinga na vlažnu kosu. Dobro umasirajte u tjeme. Isperite toplom vodom, a potom kosu operite blagim šamponom, nanesite regenerator, isperite kosu.

Piling sa zobenim pahuljicama

Zobene (ovsene) pahuljice mogu poslužiti kao dobar eksfolijant. Fino mljevene pahuljice predstavljaju nježan piling za naše tjeme.

Sastojci:

  • jedna kašika sitno mljevenih zobenih pahuljica;
  • jedna kašika regeneratora;
  • 2-3 kapi eteričnog ulja čajevca;
  • jedna kašika šećera (po izboru).

Pomiješajte sve sastojke u manjoj posudi te nanesite piling na vlažnu kosu. Umasirajte u tjeme i pustite da odstoji nekoliko minuta. Isperite toplom vodom, pa kosu operite blagim šamponom i nanesite regenerator.

Napomena: Kada je perut u pitanju, kao i drugi problemi s kožom, preporučljivo je prvo porazgovarati s dermatologom. Isto vrijedi i u slučaju korištenja navedenih proizvoda za njegu kože.

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime