Naslovna Život Zdravlje

Detoksikacija: 9 prirodnih načina za pomlađivanje tijela

detoksikacija, detox, zdravlje, Psihologis
silviarita, CC0, pixabay.com

Detoksikacija ili detoks (engl. detox) se obično odnosi na pridržavanja određenog načina prehrane i na korištenje specijalnih proizvoda koji obećavaju da će izbaciti sve otrove (toksine) iz našeg tijela te nam tako poboljšati zdravlje i potaknuti gubitak suvišnih kilograma.

Srećom, naš organizam je itekako dobro opremljen da sam izbacuje toksine, bez da koristimo posebne dijete ili skupe proizvode. U tom smislu, mi samo trebamo dopustiti tijelu da pokrene vlastiti detoksikacijski sistem.




Uobičajene zablude o detoksikaciji

Detoks dijete uglavnom podrazumijevaju korištenje laksativa, diuretika, vitamina, minerala, čajeva i drugih namirnica za koje se smatra da imaju detoksikacijska svojstva.

Pojam “toksin”, odnosno “otrov”, prilično je široko, tj. labavo definiran u kontekstu detoksikacijskih dijeta. Obično se odnosi na razne zagađivače, teške metale i prerađenu hranu – svi oni negativno utječu na naše zdravlje.

Međutim, popularne detoks dijete i proizvodi rijetko preciziraju koje će to konkretno toksine izbaciti, kao i način na koji će to učiniti. Osim toga, ne postoje valjani dokazi da ovakve dijete i preparati zaista eliminiraju otrove iz tijela niti da potiču mršavljenje.

Prirodna detoksikacija je najbolji izbor

Naše tijelo ima sofisticiran način za izbacivanje otrova, a u taj proces su uključeni jetra, bubrezi, probavni sistem, koža i pluća. Naravno, samo kada su ovi organi zdravi, tek su onda u stanju efikasno izbaciti neželjene supstance iz organizma.

Dakle, dok detoksikacijske dijete ne rade ništa što naše tijelo samo ne može učiniti, ipak možemo potaknuti taj prirodni detoksikacijski sistem.

1. Ograničite alkohol

Preko 90% alkohola se obrađuje u našoj jetri. Enzimi iz jetre ga razgrađuju na acetaldehid, otrovnu supstancu koja ima kancerogena svojstva. Prepoznajući acetaldehid kao toksin, jetra ga zatim pretvara u bezopasnu tvar zvanu acetat, koja se u tom obliku i eliminira iz tijela.

Iako neka istraživanja pokazuju da je umjeren unos alkohola koristan za zdravlje srca, prekomjerna konzumacija može izazvati mnoštvo zdravstvenih problema. Pored ostalog, tako opterećujemo i oštećujemo jetru, pa ona više ne može obavljati jednu od svojih osnovnih funkcija: filtriranje i izbacivanje otpadnih tvari te drugih otrova iz organizma.

Ograničavanje ili potpuno suzdržavanje od alkohola jedan je od najboljih načina da omogućimo tijelu normalno funkcioniranje prirodnog mehanizma za detoksikaciju.

2. Obratite pažnju na spavanje

Redovan i kvalitetan san je baza našeg prirodnog sistema za detoksikaciju, kao i zdravlja općenito. Spavanje pruža šansu našem mozgu da se reorganizira i oporavi, ali i da se riješi toksina koji su se nakupili tokom dana.

Jedna od takvih otpadnih tvari je beta-amiloid (β-amyloid ili ), protein za kojeg se smatra da je povezan sa razvojem Alzheimerove bolesti.

Nedostatak ili deprivacija sna također je u direktnoj vezi sa nezdravim stresom, anksioznim poremećajima, depresijom, kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom tipa 2, debljinom, itd.

U novije vrijeme, problemi sa spavanjem mogu biti izazvani i tzv. plavim svjetlom (engl. blue light), koje zrače displeji sa naših mobitela, tableta i kompjutera. Iako postoje besplatne aplikacije koje filtriraju plavo svjetlo, u svakom slučaju se preporučuje suzdržavanje od korištenja takvih uređaja nekoliko sati prije spavanja (to se odnosi i na TV).

Za kvalitetan san, važno je uvesti i druge promjene u životnom stilu, poput pridržavanja uobičajenog rasporeda spavanja te reduciranja stresa (kroz meditaciju, progresivnu mišićnu relaksaciju i druge vježbe opuštanja).

3. Unosite više vode

Osim što utažuje žeđ, voda čini i puno više od toga. Na primjer, ona nam pomaže u regulaciji temperature tijela, podmazuje zglobove, pomaže u apsorpciji hranjivih sastojaka, itd.

Voda također ima i ključnu ulogu u detoksikaciji, odnosno izbacivanju otpadnih tvari iz organizma.

Stanice u našem tijelu se moraju stalno obnavljati kako bi mogle funkcionirati kako treba i razgrađivati nutrijente koje koristimo kao energiju. Međutim, prilikom ovih procesa dolazi do stvaranja otpadnih tvari – u obliku uree i ugljičnog dioksida – koji oštećuju tkiva ako se počnu nakupljati u krvi.

Voda odnosi te štetne tvari, efikasno ih uklanjajući kroz mokrenje, disanje i znoj. Zbog toga je pravilna hidratacija izuzetno važna kod izbacivanja toksina iz tijela.

4. Smanjite šećer i prerađenu hranu

Obrađena hrana (prvenstveno rafinirani ugljikohidrati) se smatra glavnim uzrokom današnje zdravstvene krize na globalnom nivou. Neumjeren unos ovakvih namirnica se povezuje sa mnogim poremećajima i bolestima, poput debljine, srčanih oboljenja, karcinoma i dijabetesa.

Ovi poremećaji i bolesti oštećuju organe koji su zaduženi za detoksikaciju, kao što su jetra i bubrezi. Na primjer, neumjeren unos zaslađenih pića može dovesti do pojave masne jetre, stanja koje smanjuje njenu efikasnost u pročišćavanju krvi.

Nezdrave prehrambene navike treba zamijeniti onim zdravijima. Na taj način ćemo dopustiti organima da izvršavaju svoje prirodne funkcije, od kojih je detoksikacija jedna od njih.

5. Jedite hranu bogatu antioksidansima

Antioksidansi ili antioksidanti štite naše stanice od slobodnih radikala. Slobodni radikali su nestabilni atomi koji mogu napraviti štetu na stanicama (ćelijama) u našem tijelu.

Stanje u kojem se naruši ravnoteža i slobodni radikali (prooksidansi) nadvladaju antioksidanse, nazivamo oksidacijski ili oksidativni stres.

Naš organizam svakako proizvodi slobodne radikale, oni su prirodna pojava. Međutim, alkohol, duhan, nezdrava prehrana i općenito izloženost zagađivačima mogu dovesti do pretjerane proizvodnje slobodnih radikala u tijelu. Time se povećava rizik od oštećenja tkiva. Mnoge se bolesti povezuju sa povećanim brojem slobodnih radikala, kao što je demencija, srčane bolesti, bolesti jetre, astma, neki oblici raka, itd.

Hrana bogata antioksidansima može pomoći u borbi protiv oksidacijskog stresa, odnosno prevelikog broja slobodnih radikala. Uvijek je bolje izabrati prirodne izvore antioksidansa od suplemenata.

U antioksidanse obično ubrajamo vitamine A, C i E, selen, likopen, lutein i zeaksantin. Njih možemo pronaći u voću i povrću, orašastim plodovima, kakau, začinima, zelenom čaju, itd.




6. Jedite hranu bogatu prebioticima

Prirodna detoksikacija je nezamisliva bez zdravih crijeva. Naime, stanice u našim crijevima imaju vlastiti sistem detoksikacije, tj. izbacivanja toksina.

Zdravlje crijeva počinje sa prebioticima, vrstom vlakana koji služe kao hrana probioticima, odnosno “dobrim” bakterijama u probavi. U tom procesu se stvaraju masne kiseline koje su veoma korisne za naše zdravlje.

Ako, iz raznih razloga, u crijevima prevladaju “loše” bakterije, to može značajno oslabiti naš imunološki, ali i detoksikacijski sistem. Time se povećava rizik od upala i bolesti.

Pored ostalog, uzimanje antibiotika i loša prehrana mogu dovesti do neravnoteže između bakterija u crijevima (tzv. crijevna disbioza). Biranjem hrane koja je bogata prebioticima možemo hraniti one dobre bakterije, a tako osnažiti imunološki i detoksikacijski sistem.

U hranu bogatu prebioticima ubrajamo paradajz, artičoke, banane, šparoge, luk, češnjak, zob, itd. Korisne bakterije, probiotike, možemo unijeti putem prirodno ukiseljenih salata.

7. Smanjite unos soli

Za neke ljude, detoksikacija ne znači ništa drugo nego rješavanje viška vode iz organizma. Do zadržavanja vode u tijelu može doći  upravo zbog pretjeranog unosa soli, posebno ako imamo neko stanje koje utječe na zdravlje bubrega ili jetre – ili, ako ne pijemo dovoljno vode.

Nakupljanje viška vode u tijelu može dovesti do otečenosti, nadutosti, nelagode, ali ono upućuje i na oslabljenu funkciju tijela da izbacuje toksine. Ako unosimo previše soli, a premalo vode, detoksikacija se može svoditi na izbacivanje viška vode – tako i suvišnih kilograma.

Iako zvuči kontraintuitivno, kod zadržavanja vode u tijelu je najbolje unositi – više vode. Kada unosimo previše soli, a premalo vode, naše tijelo otpušta antidiuretski hormon, koji sprječava mokrenje – a time se ograničava i detoksikacija.

Osim toga, može pomoći i konzumiranje hrane bogate kalijem. Naime, kalij (kalijum) poništava neke neželjene efekte natrija iz kuhinjske soli. Hrana sa visokim udjelom kalija uključuje krompir, tikvu, grah, banane i špinat.

Dakle, zadržavanje viška vode u tijelu znači i zadržavanje otpadnih tvari. Pored ostalog, uspješna detoksikacija podrazumijeva umjeren unos soli, bolju hidrataciju i dovoljne količine kalija u organizmu.

8. Budite aktivni

Bez obzira na tjelesnu masu, redovna fizička aktivnost se povezuje sa dužim i kvalitetnijim životnim vijekom, a time i smanjenim rizikom od mnogih poremećaja, poput dijabetesa tipa 2, bolesti kardiovaskularnog sistema te određenih tipova raka.

Umjereno vježbanje ima razne zdravstvene prednosti, ali jedna od glavnih je reduciranje upalnih procesa. Dok su neke upale nužne za oporavak od infekcije i kod zarastanja rana, previše upala slabi naše tijelo i tako ga izlaže riziku od bolesti.

Fizičkom aktivnošću smanjujemo upalne procese i na taj način jačamo sisteme u našem tijelu, potičući ih da funkcioniraju kako treba i da nas štite od bolesti. To se odnosi i na sposobnost detoksikacije.

Vrstu i učestalost vježbanja trebamo prilagoditi svojim godinama i zdravstvenom stanju, a o tome je najbolje prvo porazgovarati s doktorom.

9. Ostali korisni savjeti za prirodnu detoksikaciju

Iako trenutno ne postoje dokazi koji podupiru upotrebu specijaliziranih detoks dijeta i proizvoda za uklanjanje toksina iz tijela, određene promjene u prehrani i načinu života mogu pomoći u eliminaciji otrova te potaknuti naš prirodni sistem za detoksikaciju.

Jedite hranu koja sadrži sumpor

Hrana bogata sumporom, poput luka, brokule i češnjaka, može pomoći kod izbacivanja nekih teških metala iz organizma (npr. kadmiuma). Sumpor je moguće uzimati i putem suplemenata.

Probajte algu chlorella

Hlorela, chlorella ili klorela je vrsta zelene alge. Veoma je bogata nutrijentima. Istraživanja pokazuju da alga chlorella može pomoći u uklanjanju teških metala iz našeg tijela.

Češće upotrebljavajte korijander

Korijander ili korijandar (lat. Coriandrum sativum) pospješuje eliminaciju teških metala poput olova, ali i raznih nezdravih kemikalija, kao što su ftalati i insekticidi.

Pojačajte djelovanje glutationa

Kada jedemo hranu bogatu sumporom, poput jaja, brokule i češnjaka, to osnažuje djelovanje glutationa, veoma važnog antioksidansa koji direktno doprinosi detoksikaciji organizma. O glutationu više pročitajte ovdje.

Prebacite se na prirodna sredstva za čišćenje

Korištenjem komercijalnih sredstava za čišćenje, možemo biti izloženi potencijalno opasnim supstancama. Nasuprot tome, sirće (ocat) i soda bikarbona se često navode kao zdravije varijante.

Izaberite prirodna sredstva za njegu tijela

Upotrebljavanjem prirodnih dezodoransa, šminke, krema, šampona i drugih sličnih sredstava za njegu tijela, moguće je smanjiti rizik od nepotrebne izloženosti toksinima.

Probajte napitak od kurkume i limuna

Napitak od kurkume i limuna, često uz dodatak sastojaka poput crnog bibera/papra, ali i đumbira, jednostavno je napraviti, a sadrži mnoštvo antioksidansa. Pročišćava jetru i na više načina može doprinijeti zdravlju.

Detoksikacija: dopustite prirodi da učini svoje

S jedne strane imamo neke specijalne dijete i proizvode, s druge prirodnu moć našeg vlastitog organizma. Prirodna detoksikacija ne samo da je jednostavnija (u usporedbi s posebnim dijetama), ne samo da je jeftinija (u odnosu na neke detox preparate), već ona podrazumijeva i jedan prirodniji, kompletniji, holistički pristup eliminaciji otrova iz organizma.

Prirodna detoksikacija, o kojoj je ovdje riječ, znači da prepustimo vlastitom tijelu da radi svoj posao. To možemo istovremeno učiniti na dva načina, tako da:

  • organizam prestanemo opterećivati nepotrebnim toksinima (kroz hranu i piće, kozmetiku, sredstva za čišćenje, itd.);
  • zdravijim načinom života potaknemo taj urođeni sistem za detoksikaciju (fizičkom aktivnošću, kvalitetnijim spavanjem i reduciranjem stresa, dovoljnim unosom vode, konzumiranjem hrane koja je bogata antioksidansima, itd.).

Dakle, kako bi se tijelo na prirodan način očistilo od otrova, dovoljno je uvesti određene promjene u životnom stilu.

Napomena: Sadržaj ove stranice ne može biti zamjena za stručni savjet i medicinsku uslugu. U slučaju bilo kakvih pitanja i dilema vezanih za zdravlje, uključujući i korištenje dodataka prehrani, prvo porazgovarajte sa svojim doktorom. Unaprijed svakako pažljivo pročitajte upute na deklaracijama proizvoda.

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime