Naslovna Život Zdravlje

Kako smanjiti zadržavanje vode u tijelu na 6 načina

zadržavanje vode, retencija vode, edem, nakupljanje vode uzroci, Psihologis
Sponchia, CC0, pixabay.com

Zadržavanje vode u organizmu podrazumijeva nakupljanje suvišne tekućine. Ova pojava se naziva i edem, retencija vode, retencija fluida…

Obično se manifestira oteknutim prstima, šakama, stopalima, zglobovima, nogama, podbuhlošću ili nadutošću.

Popratni simptomi mogu biti osjećaj težine i tromosti, dojam da nam prsten, narukvica ili obuća postaju tijesni i slično.

Zadržavanje vode se ponekad označava i kao “lažna debljina”.

Postoje mnogi uzroci koji dovode do zadržavanja vode u tijelu, ali veliki broj njih nije opasan.

Recimo, može se javiti kod žena za vrijeme trudnoće ili menstruacije. Također je prisutno kod osoba koje su fizički neaktivne kroz određeni vremenski period, kao što su duga putovanja.

Ipak, valja imati na umu da zadržavanje vode u organizmu može biti izazvano i ozbiljnim zdravstvenim problemima, poput bolesti bubrega, srca i jetre.

Ako primijetite iznenadno i/ili pojačano zadržavanje vode, hitno se obratite liječniku.

Ali, kao što je već spomenuto, uglavnom se radi o blažim oblicima, bez nekog ozbiljnijeg zdravstvenog uzroka.

U nastavku ćemo navesti neke od češćih razloga zadržavanja vode u organizmu, kao i savjete koji mogu pomoći u tim slučajevima.




1. Sol može povećati zadržavanje vode

Sol je neophodna za život. Odgovorna je za odvijanje mnogih važnih procesa u našem organizmu.

Radi se o mineralu koji se uglavnom sastoji od natrijevog klorida (NaCl), a natrij ima svojstvo “privlačenja” vode.

Više soli znači i više natrija, a to može izazvati povećano zadržavanje vode u tijelu.

Zanimljivo je spomenuti da većinu natrija ne uzimamo putem soljenja hrane koju pripremamo, nego konzumiranjem kupovne, industrijski prerađene hrane.

Tu se primarno misli na peciva, grickalice, gotova i polugotova jela, mesne prerađevine, sosove, neke vrste sira, konzerve, “brzu” i restoransku hranu…

Takva hrana, već preslana, također može sadržavati dodatni natrij u vidu aditiva (npr. mononatrijev glutamat – MSG, soda bikarbona, natrijev nitrit, natrijev benzoat, itd.).

Prema tome, unos natrija se najlakše može ograničiti izbjegavanjem industrijski prerađene hrane i pripremanjem obroka kod kuće – po mogućnosti, od svježih sastojaka.

2. Deficit magnezija

Magnezij (Mg) je izuzetno važan mineral za naše zdravlje. Na mnogo načina je uključen u održavanje našeg zdravlja.

Deficit ili manjak magnezija može dovesti do raznih problema, a jedan od njih je prekomjerno zadržavanje vode u tijelu.

Istraživanjima je utvrđeno da unos od 200 mg magnezija dnevno može smanjiti zadržavanje vode kod žena sa postmenstrualnim sindromom (PMS).

Prirodni izvori magnezija su orašasti plodovi i sjemenke, integralne žitarice, čokolada sa visokim postotkom kakaa te lisnato povrće.

Naravno, kao i u slučaju svih drugih vitamina i minerala, ni s magnezijem ne valja pretjerivati.

3. Manjak vitamina B6

Piridoksin, poznatiji kao vitamin B6, poput drugih vitamina iz B skupine, odgovoran je za mnoge procese u organizmu – od stvaranja crvenih krvnih zrnaca, do pravilnog rada mišića i mozga.

Pokazalo se da manjak vitamina B6 može dovesti do zadržavanja vode u tijelu.

Ovaj vitamin se nalazi u slanutku/lelebiji, bijelom i crvenom mesu (posebno organima poput jetre), plavim ribama kao što su tuna i losos, orašastim plodovima i sjemenkama, krompiru, lisnatom povrću, bananama, papaji, narančama…

4. Zadržavanje vode zbog premalo kalija

O njemu se možda ne govori tako često, ali kalij spada među najvažnije minerale za pravilan rad organizma.

Optimalan nivo kalija je nužan za regulaciju krvnog pritiska i zdravlje srca, rad mišića i živaca… Ipak, jedna od njegovih najznačajnijih uloga je održavanje normalnog nivoa fluida u organizmu.

Kalij smanjuje suvišno zadržavanje vode na dva načina. Kao prvo, reducira prisutnost natrija (sjetimo se, na prvom mjestu je naveden upravo natrij kao mineral koji doprinosi zadržavanju vode). Kao drugo, kalij potiče izmokravanje, a time i izbacivanje suvišne tekućine.

Ima ga u banani, batatu, krompiru, umaku i koncentratu od paradajza, grahu i leći, kikirikiju, kokosovoj vodi, špinatu i blitvi, avokadu, lubenici, naru, plavoj ribi…

Međutim, treba paziti da uz kalij ne uzimamo i suvišan natrij te druge aditive, kao što bi to slučaj mogao biti kod kikirikija i koncentrata (paste) od paradajza. Zato je korisno razviti naviku čitanja sastojaka na deklaracijama proizvoda.

5. Maslačak kao diuretik

Zadržavanje vode u tijelu se može smanjiti korištenjem diuretika, tj. tvari koje izazivaju pojačano izmokravanje. Maslačak (Taraxacum officinale) se u narodnoj medicini koristi od davnina, a poznato je i njegovo diuretsko djelovanje.

I neka moderna istraživanja su potvrdila da ekstrakt lišća maslačka značajno potiče izlučivanje mokraće, pa se zato vjeruje da je maslačak dobar i za rješavanje zadržavanja suvišne vode u tijelu.

6. Izbjegavajte rafinirane ugljikohidrate

Danas se često govori o potencijalnim opasnostima rafiniranih ugljikohidrata za zdravlje. Povezuju se s raznim bolestima modernog doba.

Jedan od problema s ovim prerađenim šećerima je taj što izazivaju nagle skokove glukoze u krvi. To onda potiče organizam na pojačano izlučivanje inzulina, hormona čija je glavna funkcija upravo regulacija šećera u krvi.

Bez inzulina, naše stanice ne bi dobivale hranu, pa ne bi mogle proizvoditi energiju. Ukratko, bez njega bismo umrli kroz par dana.

Međutim, osim što je izuzetno važan za probavu i skladištenje šećera, inzulin također može signalizirati bubrezima da ne izbacuju natrij, nego da ga zadrže u organizmu, što može dovesti do retencije fluida.

Dakle, rafinirani ugljikohidrati znače i veću prisutnost inzulina, a više inzulina može izazvati povećano zadržavanje vode.




Zadržavanje vode: dodatne opcije

Činjenica je da zadržavanje vode nije dovoljno istraženo. Ipak, postoje savjeti iz “narodne medicine” koji bi mogli pomoći.

Navest ćemo neke od njih.

Kretanje   

Smatra se da fizička aktivnost može smanjiti zadržavanje vode u tijelu. Trebalo bi biti dovoljno i redovno hodanje.

To ima smisla, s obzirom na to da znamo kako duže mirovanje može izazvati oticanje nogu. Može pomoći čak i ako samo noge malo podignemo na neki povišeni položaj u odnosu na torzo (npr. ispod njih stavimo jastuk).

Hidratacija

Iako zvuči paradoksalno, ali vjeruje se da zadržavanje vode možemo spriječiti tako što ćemo – piti više vode.

Unos vode bi trebao potaknuti bubrege na pojačano izmoravanje, a to bi trebalo rezultirati i u izbacivanju već prisutnog viška tečnosti u određenim dijelovima tijela.

Preslica

Poljska preslica (Equisetum arvense) je jestiva i ljekovita biljka. Dokazano djeluje kao diuretik.

Peršun

Peršun ili peršin (Petroselinum crispum) se od davnina koristi za čišćenje bubrega i izbacivanje suvišne tekućine iz organizma.

Hibiskus

Rozela (Hibiscus sabdariffa), vrsta hibiskusa, kao diuretik se koristila u tradicionalnoj medicini, a takva svojstva su potvrđena i modernim istraživanjima.

Češnjak

Češnjak ili bijeli luk (Allium sativum), prirodni antibiotik, također djeluje i kao diuretik, pa može smanjiti zadržavanje vode u tijelu.

Komorač

Komorač (Foeniculum vulgare) se uglavnom koristi kao začinska biljka, a ima i ljekovito djelovanje. Koristi se kod probavnih problema, a vjeruje se da ima i diuretsko djelovanje.

Kukuruzna svila

Kukuruzna svila, odnosno vlakna klipa kukuruza (Zea mays), imaju razne zdravstvene prednosti, a posebno se koriste za čišćenje bubrega i kod problema mokraćnih puteva. Tradicionalni je lijek kojim se smanjuje zadržavanje vode.

Kopriva

Kopriva ili žara (Urtica dioica) je poznata po svojim brojnim koristima za zdravlje, a u njih spada i njen diuretski učinak.

Sok od brusnice

Brusnica (Vaccinium macrocarpon) spada u vrlo ljekovito bobičasto voće. Pored ostalog, koristi se za poboljšanje zdravlja urinarnog trakta, što uključuje i efekt pojačanog mokrenja.

Ostali prirodni diuretici

Ovo su još neke od namirnica koje mogu smanjiti zadržavanje vode:

  • paradajz;
  • svježi krastavci;
  • mrkva;
  • celer;
  • zelena salata;
  • svježi kupus;
  • šparoge;
  • lubenica;
  • uvin čaj;
  • zeleni i crni čaj;
  • jabučno sirće/ocat (pomiješan s vodom);
  • glog;
  • kleka/smreka;
  • paprika;
  • grožđe;
  • đumbir;
  • crni kim/kumin;
  • origano;
  • nar/šipak;
  • agrumi (limun, naranča, mandarine…);

itd.

Zadržavanje vode: zaključak

Osim ako u pitanju nije neki ozbiljniji medicinski problem, zadržavanje vode se može riješiti malim promjenama u životnom stilu.

Prije svega, korisno je unositi optimalnu količinu soli, tj. ne pretjerivati. To je najlakše postići izbjegavanjem brze i industrijski prerađene hrane.

Redovna fizička aktivnost, dovoljan unos vode, voća i povrća, kao i izbjegavanje rafiniranih ugljikohidrata, najvažniji su elementi za zdravlje općenito, pa tako i kada je u pitanju zadržavanje vode.

Mogu pomoći i prirodni diuretici poput maslačka, koprive, brusnica…

U svakom slučaju, kako bi se otklonile sumnje na neke medicinske smetnje, najbolje je prvo razgovarati s doktorom.

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime