Kupanje šumom je ideja koja je nastala osamdesetih godina u Japanu. Radi se o tehnici opuštanja, a pozitivno djeluje na fizičko i psihičko zdravlje.
Kupanje šumom: shinrin-yoku
Kupanje šumom ili šumsko kupanje u originalu glasi shinrin-yoku. “Shinrin” na japanskom jeziku znači “šuma”, a “yoku” je “kupka”, odnosno “kupanje”. Ova tehnika relaksacije podrazumijeva boravak u šumi i upijanje šumske atmosfere putem naših čula.
Čemu služi kupanje šumom?
Postoje dva razloga zbog kojih je japanska vlada početkom osamdesetih uvela i promovirala praksu kupanja šumom. Kao prvo, ovaj oblik prirodne terapije (ekoterapije) nudi protutežu nezdravom stresu koji donosi moderan način života. Kao drugo, tako se potiču građani da se upoznaju i povežu sa svojim šumama, pa da ih onda više poštuju i čuvaju.
Ideja nije nova, ali…
Činjenica da boravak u prirodi odmara dušu i tijelo te da je općenito koristan za zdravlje, odavno je poznata ljudskom rodu. Međutim, kupanje šumom je ipak poseban koncept.
Naglasak nije na nekoj određenoj aktivnosti. Ne radi se o branju gljiva ili drugih šumskih plodova. Nije u pitanju trčanje, šetnja ili planinarenje. Ni roštilj, ni druženje, ni fotografiranje…
Kupanje šumom: most između nas i prirode
Prije svega, kupanje šumom je meditativna tehnika. Osim što u prirodi boravimo fizički, ova praksa podrazumijeva da smo prisutni i duhom. Može se reći kako se radi o prakticiranju svjesne prisutnosti (mindfulness-a) u prirodi, odnosno u šumi.
Umjesto da se bavimo suvišnim mislima, emocijama i aktivnostima, za kupanje šumom je potrebno da otvorimo svoja čula prema okruženju u kojem se nalazimo. Tako ćemo se dublje povezati sa prirodom, što djeluje veoma opuštajuće. Ova praksa je jednostavan način pomoću kojeg ćemo se riješiti nakupljenog stresa te “napuniti baterije”.
Kupanje šumom i fitoncidi
Kupanje šumom je korisno za zdravlje na više načina. Prije svega, okruženi smo drvećem i drugim biljkama, a one proizvode tvari zvane – fitoncidi.
Fitoncidi su spojevi sa antibiotskim, antimikotskim i antivirusnim svojstvima. Oni su zaduženi za imunitet biljaka u borbi protiv štetnih stanica, bakterija, gljivica, virusa, parazita… Boravkom u šumi i udisanjem fitoncida mi tako jačamo vlastiti imunitet.
Zdravstvene koristi kupanja šumom
Kupanje šumom ima višestruke koristi za naše zdravlje, bilo da se radi o prevenciji ili o liječenju već postojećih bolesti i poremećaja.
1. NK stanice
Fitoncidi pospješuju stvaranje tzv. “NK stanica” ili “NK ćelija” u našem organizmu. Ova vrsta stanica (“NK” od engl. “Natural Killer”, tj. ” prirodni ubojica”) u tijelu pronalazi i uništava sve nepoželjne tvari – od kancerogenih nakupina, do bakterijskih i virusnih upala.
2. Srce i krvne žile
Kupanje šumom dokazano normalizira krvni pritisak i broj otkucaja srca te smanjuje razinu stresa. Drugim riječima, kupanje šumom smanjuje rizik od infarkta.
3. Masnoće i šećer u krvi
Boravak u šumi potiče proizvodnju adiponectina, hormona koji ima protuupalna svojstva (pa tako štiti i krvne žile), ali utječe i na razgradnju masti te na razinu glukoze u krvi. Kupanje šumom je dobro za prevenciju, kao i za kontrolu dijabetesa i debljine.
4. Više energije i bolji san
Kupanje šumom u tijelu aktivira hormone i procese od kojih se osjećamo odmornije i snažnije. Također poboljšavaju kvalitetu sna. Dokazano je da kupanje šumom smanjuje razine dopamina i kortizola, odnosno reducira stres i djeluje opuštajuće na naš um i tijelo.
5. Mentalno zdravlje
Postoje istraživanja koja su pokazala kako kupanje šumom može ublažiti simptome depresije, anksioznosti i drugih psihičkih problema. Općenito je dobro za podizanje raspoloženja.
6. Pluća
Logično, šumski zrak je mnogo kvalitetniji od onoga u gradu. Drveće u velikim količinama CO2 pretvara u kisik za naša pluća. Osim toga, šumski zrak sadrži spojeve poput D-limonena, koji ublažava upalne procese u plućima. Pokazalo se da kupanje šumom pomaže kod raznih plućnih bolesti.
7. Koža
Zahvaljujući protuupalnim svojstvima, šumski zrak je dobar i za kožu. Pomaže kod ekcema, psorijaze i drugih kožnih oboljenja. Za to su zaslužni ljekoviti spojevi (konkretno: terpeni) u šumskom zraku. Terpenima je naročito bogat zrak u četinarskim (crnogoričnim) šumama, u kojima raste drveće poput čempresa, jele i bora.
8. Mišići
Poznato je preko 40 000 terpenskih struktura, koje imaju brojne koristi za zdravlje. Među tim koristima je i opuštajući efekt na bolne mišiće. Tako kupanje šumom pomaže kod artritisa, smanjuje bol i upale u zglobovima, vratu, leđima…
9. Mozak
Različiti terpeni dokazano smanjuju upalne procese u mozgu, jetri, pankreasu… Jedan od tih terpena, borneol, štiti mozak i živce, pa može pomoći u borbi protiv degenerativnih bolesti mozga, poput Alzheimerove bolesti.
10. Protiv karcinoma
Smatra se da kupanje šumom blokira i usporava rast kancerogenih stanica. D-limonen i drugi terpeni mogu pomoći kod raka dojke, gušterače, jetre, tankog i debelog crijeva…
Kako se “okupati šumom”?
Prvo, pronađite odgovarajuću lokaciju. Po mogućnosti, bilo bi dobro da ta lokacija bude dovoljno pošumljena (zbog koncentracije korisnih tvari u zraku) i mirna, bez buke i nepotrebnih distrakcija.
Ne treba zaboraviti da je ovo vrijeme u kojem se trebamo opustiti, povezati s prirodom i “napuniti baterije”. Zato utišajte tonove na mobitelu ili ga potpuno isključite. Sada vam ne treba ni fotoaparat ili bilo koji drugi uređaj. Bilo bi idealno da ih ni ne nosite sa sobom.
Dišite lagano i duboko. Možete sjediti, stajati ili šetati polako i bez nekog cilja. Ne trebate nigdje stići niti nešto posebno obaviti. Samo je važno da ste tu, da se opuštate i upijate prirodu oko vas. Za bolje iskustvo i ako to prilike dopuštaju, možete se i izuti bosi.
Otvorite prema šumi sva svoja čula. Osluškujte cvrkut ptica i šum grana. Posmatrajte boje i oblike. Udišite mirise. Osjetite na licu dašak vjetra i toplinu sunčevih zraka. Položite dlanove na koru nekog drveta. Umočite prste ili stopala u potok. Lezite na travu. Stopite se s atmosferom i dopustite šumi da vas ispuni radošću i mirom.
Dakle, za kupanje šumom nema nekog posebnog recepta. Važno je samo da boravite u prirodi i da ste svjesno prisutni u svakom sadašnjem trenutku. To šta radite ili radite li išta, nije ni bitno. Tako da možete sjediti, šetati, skupljati šumske plodove, meditirati, posmatrati lišće i travu…
Kupanje šumom: koliko često?
Koliko često trebamo prakticirati kupanje šumom? Odgovor je: što češće, to bolje. Ovo možemo činiti jednom u sedam dana, jednom ili više puta mjesečno, ali, ako smo u prilici, onda i svakodnevno.
Ispitivanja pokazuju da se pozitivni učinci mogu zadržati 7 ili čak do 30 dana nakon ove prirodne terapije. Ljudski rod je većinu svog postojanja uglavnom živio u šumama, s njima smo instinktivno povezani, pa zato ne treba ni čuditi što šumski ambijent ima tako snažno i blagotvorno djelovanje na naše psihičko i fizičko zdravlje.
Kupanje šumom – bez šume?
Ako nemamo pristup pravoj šumi, onda može poslužiti i park, pa čak i samo jedno drvo. Prakticiranje svjesne prisutnosti u prirodnom okruženju i udisanje tog ljekovitog zraka će sigurno doprinijeti našem zdravlju. Ipak, šuma je šuma. Zato kupanje šumom trebamo prakticirati kad god smo u mogućnosti.
Istraživanja pokazuju da pozitivan efekt može imati i samo gledanje u fotografije sa motivima šume. To je posebno značajno za osobe koje, zbog zdravstvenih problema, nisu u stanju izaći iz kuće. Esencijalna ulja također dobro dođu, posebno ulja četinara (čempres, bor, jela, smreka, itd.).
Ne treba zaboraviti da bismo ova alternativna rješenja također trebali prakticirati kao i ono “pravo” kupanje šumom: svjesnom prisutnošću u sadašnjem trenutku. Korisni spojevi, koje sadrži šumski zrak, kao i ljekovito djelovanje prizora šume na našu svijest, imat će potpuno djelovanje tek ako smo zaista prisutni u tom momentu.
Na kraju krajeva, kupanje šumom prvenstveno i služi kako bismo se riješili nakupljenog stresa i suvišnih misli. Ova prirodna terapija se pokazala kao izuzetno efikasna u neutraliziranju negativnih posljedica koje sa sobom nosi moderan način života.
Napomena: oprez ipak potreban
Kao što smo vidjeli, kupanje šumom je veoma zdrava i opuštajuća terapija. Šumska atmosfera nas vraća u sadašnjost i pomaže nam da se bolje nosimo s raznim problemima. Uz to, udisanje tog ljekovitog zraka značajno podiže naš imunitet i općenito poboljšava zdravlje.
Šuma je, dakle, vrlo ugodan i umirujući ambijent, s kojim smo duboko povezani i u kojem se obnavljaju naš um i tijelo. Međutim, ipak je potrebno nešto opreza i planiranja prije samog odlaska u prirodu.
Na primjer, izbjegavajte da u šumu, posebno onu divlju, odlazite sami. Idealno bi bilo da idete u društvu jedne ili više osoba s kojima ćete moći u miru i tišini upijati atmosferu šume. Ako se ipak odlučite na samoću, onda, za svaki slučaj, unaprijed obavijestite neku vama blisku osobu o svojim planovima. Zapamtite, kupanje šumom nije isto što i prelazak nekih velikih udaljenosti ili planinarenje.
Također, ponesite vodu. Ljudi često zanemaruju važnost redovnog unosa vode. Ostala pića, posebno ona koja sadrže dodatne šećere, alkohol ili kofein, nisu dobra zamjena za vodu i mogu samo ubrzati dehidraciju organizma.
Unaprijed provjerite vremensku prognozu i svakako se slojevito obucite. Temperatura u šumi može biti značajno niža nego ona izvan nje. Ako je u pitanju šuma na visokoj nadmorskoj visini, odnosno na planini, treba imati u vidu da tamo može doći do naglih promjena vremena.
U šumi obraćajte pažnju na putokaze i ostale znakove. Držite se utabanih puteva. To posebno vrijedi na područjima gdje može biti zaostalih eksplozivnih naprava, odnosno mina. Velike kiše mogu dovesti do pomjeranja tla, pa tako i do pomjeranja mina izvan označenog područja.
Osim ovih osnovnih, zdravorazumskih mjera opreza, ne postoji niti jedan razlog da kupanje šumom ne bude potpuno opuštajuće, istinski ugodno iskustvo koje će nas ispuniti mirom i zadovoljstvom.