Naslovna Psihologija Odgoj i učenje

Debljina kod djece: opasnosti, uzroci, zablude i činjenice

debljina kod djece, debljina, pretilost, gojaznost, Psihologis
Alexas_Fotos, CC0, pixabay.com

Debljina kod djece je u današnje vrijeme sve prisutniji problem. Debljina, gojaznost, adipoznost ili pretilost (lat. obesitas) je prekomjerno nakupljanje masnog tkiva u organizmu. Ona je štetna za svakoga, a debljina kod djece može izazvati ozbiljne zdravstvene posljedice i kasnije, u odrasloj dobi.




Debljina kod djece: razumijevanje problema

Procjenjuje se da je danas u razvijenim zemljama otprilike 1 od 4 djece ima višak kilograma, odnosno da je pretilo. Ti suvišni kilogrami djecu izlažu riziku od razvijanja ozbiljnih zdravstvenih problema, poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i astme.

Osim toga, debljina kod djece uzima svoj danak i na emocionalnom planu. Djeca s prekomjernom tjelesnom masom često ne mogu pratiti ostalu djecu u sportskim i drugim fizičkim aktivnostima. Zbog toga ih mogu ismijavati, zadirkivati te ih isključivati iz društva. To može rezultirati opadanjem samopouzdanja, negativnom slikom o vlastitom tijelu te dovesti do razvijanja anksioznih poremećaja i depresije.

Ako primijetite da se vaše dijete bori s gojaznošću, možete se osjećati usamljeno i bespomoćno. U stvarnosti, niste ni usamljeni ni bespomoćni. Postoji mnogo toga što možete napraviti kako biste pomogli svom djetetu. Što se problem ranije prepozna i dijagnosticira, to je manji rizik od razvijanja ozbiljnijih zdravstvenih stanja u odraslom dobu.

Vi, kao i svi ostali uključeni u odgoj djeteta, možete pomoći da ono razvije normalan odnos prema hrani, koji će trajati cijeli život.

Važno: višak kilograma ili ne, djetetu trebate pokazati da ga volite i da mu samo želite pomoći da bude zdravo i sretno.

Je li vaše dijete pretilo?

S obzirom na to da djeca ne rastu jednakim tempom u različitim periodima djetinjstva, pretilost nije uvijek lako dijagnosticirati. Često se koristi indeks tjelesne mase (engl. Body Mass Index – BMI), odnosno omjer visine i kilaže, kako bi se procijenila tjelesna masnoća.

Iako je BMI dobar pokazatelj, on nije savršeno mjerilo tjelesne masti. Ponekad čak može dovesti i do pogrešnih zaključaka, posebno u periodima kada se dijete naglo razvija i raste.

Iz tog razloga, u slučaju da se izmjeri visok BMI u odnosu na godine djeteta, vaš doktor bi mogao izvršiti dodatne procjene i preglede, a s ciljem da se utvrdi predstavlja li višak masnoće problem za dijete ili se samo radi o nekoj normalnoj i prolaznoj fazi.

Mogući uzroci debljine kod djece

Općenito govoreći, kada je u pitanju debljina kod djece, vrijedi isto što i za debljinu kod odraslih: više se unosi, nego što se troši. Dakle, u većini slučajeva, debljina kod djece nastaje zbog toga što dijete previše jede, a premalo se kreće.

Naravno, dobra prehrana je nužna za zdrav razvoj i rast djece. Ali, ako unose više kalorija nego što ih potroše, rezultat je debljanje.

Ovo mogu biti neki od uzroka:

  • zbog prezaposlenosti roditelja, u kući se slabije kuha i češće se jede vani;
  • jednostavan pristup jeftinoj, visokokaloričnoj i nezdravoj hrani;
  • prevelike porcije kako u fast food restoranima, tako i kod kuće;
  • konzumiranje previše šećera koji je skriven u raznim vrstama hrane i pića;
  • djeca previše vremena provode za mobitelom, kompjuterom i televizorom, a premalo igrajući se napolju;
  • u mnogim školama se zanemaruje važnost tjelesnog odgoja, odnosno fizičke kulture.

Debljina kod djece: zablude i činjenice

Zabluda br. 1

“Debljina kod djece je nasljedna, tu se ne može ništa poduzeti.”

Činjenica: iako geni utječu na našu masu u određenoj mjeri, oni čine samo jedan mali dio te jednadžbe. Dok neka djeca mogu imati veću sklonost debljanju od drugih, to ne znači da su predodređena za probleme s kilogramima. U održavanju zdrave kilaže djeteta, ključnu ulogu igraju pravilna prehrana i fizička aktivnost.

Zabluda br. 2

“Gojazna djeca trebaju ići na dijetu.”

Činjenica: osim ako doktor vašeg dijeteta nije odredio drukčije, debljina kod djece se ne rješava dijetama niti mršanjem, odnosno gubitkom kilograma. Naime, cilj bi trebao biti usporavanje ili zaustavljanje debljanja, a kako bi se djetetu dopustilo da ostvari svoju idealnu tjelesnu masu.

Zabluda br. 3

“Ma to je samo dječje salo. Djeca to prerastu.”

Činjenica: pretilost u djetinjstvu ne mora nužno voditi do pretilosti u odrasloj dobi, ali drastično povećava rizik od toga. Većina djece, koja su gojazna u predškolskoj i školskoj dobi, također budu gojazna i kao tinejdžeri. Dakle, većina djece ne preraste taj problem.

Svi trebaju biti uključeni

Zdrave navike se stvaraju kod kuće. Ako su svi ukućani uključeni, to je najbolji način za borbu i prevenciju protiv gojaznosti kod djece. Biranje zdravijih obroka i povećana fizička aktivnost će donijeti dobro svima, bez obzira na kilažu.

Veliki utjecaj na zdravlje svoje djece možete napraviti tako što ćete posvetiti pažnju i onim malim, običnim stvarima u njihovom životu – razgovarajući o tome kako im je prošao dan,  igrajući se s njima, čitajući, kuhajući – to će im predstavljati potporu i izvor samopouzdanja te im olakšati da naprave neke pozitivne promjene.

Neka djeca slijede vaš primjer

Ako djeca vide da vi jedete zdravo, da ste aktivni, da ne provodite previše vremena na mobitelu i pred TV-om, onda postoji velika šansa da će i sama slijediti takav primjer. Ne zaboravite, djeca uglavnom uče oponašanjem. Jedite zdravije, budite aktivniji, svoje slobodno vrijeme provodite smislenije i u sve to – uključite djecu.

Napomena: u svakom slučaju, prvo se posavjetujte s doktorom ili doktorima koji vode vaše dijete.

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime