Naslovna Život Zdravlje

Korona: pitanja i odgovori

Mogu li nam kućni ljubimci prenijeti koronu?

Postoje određene sumnje kako je korona na ljude prešla s neke divlje životinje, koja se na tržnici u Wuhanu prodavala kao hrana, što nije potvrđeno. Međutim, Svjetska zdravstvena organizacija ističe kako ne postoje nikakvi dokazi da psi, mačke i drugi kućni ljubimci mogu zaraziti ljude virusom koji izaziva pojavu COVID-19.

Ovo je zanimljivo: 28.02.2020. godine, u Hong Kongu su analizirali slinu psa, za čijeg se vlasnika već potvrdilo da boluje od COVID-19. Rezultati testa su bili pozitivni, odnosno, u slini psa je potvrđena slaba prisutnost koronavirusa. Za razliku od vlasnika, kod kojeg se razvila korona, njegov pas nije pokazivao znakove bolesti.

Neki mediji su ovu informaciju pogrešno prenijeli (namjerno ili ne) kao “dokaz” da sa kućnih ljubimaca korona može prenijeti na ljude. U izvještaju Odjela za agrikulturu, ribarstvo i očuvanje okoliša iz Hong Konga (05.03.2020.) navedeno je kako se u ovom slučaju najvjerovatnije radi o tome da je virus sa vlasnika prešao na psa, a ne obratno.

Dakle, trenutno ne postoje dokazi da se kućni ljubimci mogu razboljeti od korone (COVID-19) niti da mogu virus prenijeti na ljude. U svakom slučaju, potrebno je slijediti upute koje i općenito vrijede kada je korona u pitanju (pranje ruku, dezinfekcija prostorija i slično).

Osoba zaražena koronavirusom treba izbjegavati kontakt sa kućnim ljubimcima. U tom slučaju, najbolje je što prije potražiti savjet liječnika i veterinara.

Korona: sažetak situacije

Svjetska zdravstvena organizacija je 31.12.2019. godine primila obavijest da je u Wuhanu, glavnom gradu kineske pokrajine Hubei, zabilježen veći broj slučajeva upale pluća, čiji je uzrok nepoznat. Radi se o novoj, dotada nepoznatoj vrsti koronavirusa.

Zaraza se ubrzo širi i po ostalim zemljama i kontinentima te prerasta u pandemiju. Prema službenim podacima Svjetske zdravstvene organizacije od 18.03.2020. godine, na svijetu je trenutno 207,860 potvrđenih slučajeva zaraze, od kojih je 8,657 slučajeva sa smrtnim ishodom.

Simptomi korone mogu biti slični kao kod prehlade i gripe, uz često naglašene probleme sa disanjem. Ugrožene kategorije su starije osobe i osobe sa već narušenim zdravstvenim stanjem (rak, srčana oboljenja, dijabetes, itd.).




Kod ove vrste koronavirusa prilično je visoka zaraznost, to jest, virus se lako prenosi. Teško je predvidjeti kojom brzinom i u kojem pravcu će se zaraza odvijati, ali je veliki broj zemalja već proglasio vanredno stanje i poduzimaju se sve mjere kako bi se širenje viroze maksimalno usporilo, a tako i zaustavilo.

Za koronu trenutno ne postoji lijek niti cjepivo, iako se na otkrivanju intenzivno radi. Međutim, nekim osnovnim mjerama i odgovornim ponašanjem, svaki pojedinac može značajno reducirati mogućnost da se zarazi ili da dalje zarazu širi.

Neke od tih mjera su često i temeljito pranje ruku, izbjegavanje bliskog fizičkog kontakta sa potencijalno zaraženim osobama, dezinfekcija kontaminiranih predmeta i slično.

Važno je da se svi pridržavamo preporuka nadležnih institucija – širenju korone u ovolikim razmjerima dobrim je dijelom doprinijelo upravo neodgovorno ponašanje pojedinaca.

Korona: oprez da, panika ne

Kada je korona u pitanju, oprez i odgovarajuće mjere zaštite su nužni, ali je panika potpuno nepotrebna, čak i štetna. Važno je pratiti relevantne izvore informacija i ne smijemo dopustiti da nas trenutna situacija na bilo koji način ugrozi psihički.

Dakle, situacija se odvija brzo i dramatično, sa ishodima koje je u ovom momentu nemoguće predvidjeti. Ali, kao i uvijek, najbolje se voditi zdravim razumom: treba imati u vidu da je korona ipak “samo” viroza: sve šta vrijedi za slične virusne zaraze (npr. gripu), vrijedi i za koronu, uz nešto više opreza.

Držati se preporuka, ali i obratiti pažnju na imunitet

Kada je imunosistem narušen, onda nam ne treba nikakva “korona” da bismo se razboljeli. Zato je važno da svoj imunitet održavamo snažnim uvijek, a pogotovo u ovoj situaciji.

Pored ostalog, to znači: redovan i kvalitetan san, zdrava prehrana, smanjenje stresa, dovoljan unos vode, održavanje higijene, izbjegavanje cigareta, alkohola i drugih toksina, umjereno izlaganje suncu (vitamin D), fizička aktivnost…

Ukratko, recept za jačanje imuniteta je raznolik, umjeren i što prirodniji način života.

Napomena: ako imate povišenu temperaturu, kašljete ili otežano dišete, što prije telefonski kontaktirajte doktora, odnosno nadležnu instituciju. Pritom obavezno naglasite u slučaju da ste u zadnje vrijeme putovali van mjesta prebivališta (ne samo u druge zemlje, već i u druge gradove).

 

Komentari

Unesite komentar
Unesite ime